Snedsted

80 deltog i jubilæums-bordtennisstævne

Stagstrup KFUM’s 40. bordtennisstævne holdt i Snedsted Hallen

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

- Vores klub har en tradition for at dyrke det sociale. Derfor har vi også bestemt, at alle i ungdomsrækkerne får noget med hjem fra turneringen. Vinder de ikke en pokal, der der en medalje, siger klubformand Svend Gramstrup.

SNEDSTED:80 aktive deltog lørdag i Stagstrup KFUM Open, der blev holdt for 40. gang i træk.

Klubformand, Svend Gramstrup, var tilpas med deltagerfeltet, omend de 80 deltagere primært er blevet rekrutteret fra naboklubberne i Sjørring og Bedsted.
- Vi må jo erkende, at Thy ligger, hvor den gør. Det betyder, at der ikke kommer så mange længere fra. Dog har vi deltagere fra Herning og Ringkjøbing. Dem spiller vi da også imod i turneringssammenhæng, fortæller Svend Gramstrup.
Deltagerfeltet var bredt sammensat. Fra puslinge og op til seniorer.
- Vores klub har en tradition for at dyrke det sociale. Derfor har vi også bestemt, at alle i ungdomsrækkerne får noget med hjem fra turneringen. Vinder de ikke en pokal, er der en medalje, siger Svend Gramstrup.
- Takket være klubbens sponsorer har klubben i anledningen af jubilæumsstævnet gjort lidt mere ud af præmierne i år.
Klubben har 35 aktive medlemmer, der hver uge mødes i Stagstrup Skole for at dyrke deres sport.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.