90 gange 90 gange 90 = en halv ny robåd

Aalborg Dame Roklub roede i går fra solopgang til solnedgang i anledning af 90 års jubilæum

10
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Så er de første kilometer overstået.

AALBORG:Vejret var perfekt fra morgenstunden, da 20 medlemmer af Aalborg Dame Roklub i anledning af klubbens 90 års jubilæum stævnede ud klokken 4.26 søndag morgen. - Det var en fed oplevelse med blik vand, og så kom solen op. Det var rigtig flot, siger Lise Pedersen. Hun er med i klubbens bådfond, der skal rejse penge til nye både til klubben. Og klubbens 90 års fødselsdag til september har vist sig at være en kærkommen idé til at få tallet 90 til at multiplicere sig til en ny båd til 90.000 kroner. Eller i hvert fald de halve af beløbet. - Den ene idé tog den anden, så det blev til 90 roere og 90 sponsorer, der skal give 90 øre pr. kilometer, forklarer Lise Pedersen. Hver sponsor kan maksimalt komme til at give 500 kroner, og det vil sige, at damerne skal ro 555 kilometer fra solopgang til solnedgang 22.12. - Og det kører på skinner. Jeg er slet ikke i tvivl om, at vi når målet, så når dagen er forbi, har vi formentlig 50.000 kroner i kassen, siger Lise Pedersen. Der er da også gang i den, og klokken 10.30 er der allerede roet 278 kilometer. - Men det havde nok ikke været så sjovt, hvis vejret havde været dårligt, så det er Vorherre, der er hovedsponsor, siger Lise Pedersen. Der kommer hele tiden både ind, og nye bliver sat i vandet. Besætningerne skifter og årerne bliver spulet, mens trætte roere, deres familie og tidligere medlemmer får sig en kop kaffe og et stykke kage ved klubhuset. Ude på bådebroen sidder klubformanden Lise-Lotte Stisager i en singlesculler og gør parat til at føje nogle ekstra kilometer til de 28, som hun allerede har roet. - Da vi kom klokken 4.10, sagde de i radioen, at det var natradio, men vi var på vej til morgenroning, og der er nogen, som har været på vandet konstant siden 4.26, siger Lise-Lotte Stisager. Hun mener, at arrangementet er godt for sammenholdet i klubben, for stort set alle de 230 aktive medlemmer møder op. Det giver blandt andet klubbens ældre roere mulighed for at møde kaninerne, som de unge kaldes. - Folk ror jo på tværs i dag. Tit ror folk i de samme hold, men nu ror alle med alle. Det er jo også netop en fordel ved sporten, at man kan det, siger Lise-Lotte Stisager. Hun begiver sig ud på den 14 kilometer lange rute. Der skal roes igennem. Klubben har nemlig også et andet mål. Medlemmerne roede sidste år 68.000 kilometer, men i jubilæumsåret vil de prøve at nå 90.000 kilometer. 100 sponsorer Lise Pedersen kommer med tilståelse til sidst, for det er faktisk endt med, at tallet 90 ikke hele tiden går igen. - Vi havde bestemt os for at stoppe ved 90 sponsorer, men vi har faktisk rundet de 100 i dag. Men når de selv kommer og byder sig til, så kan vi jo ikke sige nej. Det er helt eventyrligt, siger Lise Pedersen. Der er 11 timer tilbage at ro i, da NORDJYSKE forlader Aalborg Dame Roklub. Hvis de fortsætter i samme tempo, så er de endt med langt flere kilometer end de 555. Så kan de jo håbe på, at sponsorerne også giver 90 øre for de sidste kilometer. I så fald kan der måske blive til en hel robåd.