Støvring

90 unge samledes om musikken

Unge fra hele Nordjylland fandt sammen om interessen for klassisk musik til stævne i Støvring

Anna Møller har spillet violin, siden hun var seks år gammel. For to år siden kom hun med i Nordjyllands Ungdomssymfoniorkester og har herigennem fundet venner, der deler interessen for klassisk musik.
Anna Møller har spillet violin, siden hun var seks år gammel. For to år siden kom hun med i Nordjyllands Ungdomssymfoniorkester og har herigennem fundet venner, der deler interessen for klassisk musik.

STØVRING: Rebild Kulturskole var vært, da Nordjyllands Ungdomssymfoniorkester holdt stævne på Støvring Gymnasium i weekenden.

Her fik 90 musikere mellem otte og 25 år mulighed for at spille sammen med andre unge, der deler interessen for klassisk musik.

- Vi har ingen lokale kulturskoler, der kan tilbyde de unge at spille i et symfoniorkester. Det kan de kun regionalt, fortæller Morten Lønborg Friis, der er leder af Rebild Kulturskole, og uddyber:

- Forestil dig, hvis du havde en fodbold og et par fodboldstøvler, men ingen bane at spille på. De her stævner handler lige præcis om, at vi giver dem en bane.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden