AaB-kaptajn tror på nordjysk kvartfinale

Fynsk tredjeplads i grundspillet kan sende AaB og FIK ud i nye indbyrdes slag

AALBORG:En nordjysk konfrontation mellem AaB Ishockey og Frederikshavn IK i DM-kvartfinalerne kan meget vel blive facit, hvis aftenens sidste runde i grundspillet sender Odense IK forbi aalborgenserne og op på tredjepladsen. - I så fald ligner det i mine øjne et interessant, nordjysk opgør i kvartfinalen, siger AaB-kaptajn Heinz Ehlers. Han erfarer nemlig, at grundspillets vindere, Herning IK, helst vil møde IK Sønderjylland i kvartfinalen, mens Esbjerg IK vil vælge Rungsted Cobras. - Og Odense IK vil fra en tredjeplads helt sikkert vælge Herlev IK frem for Frederikshavn IK, så meget tyder på en nordjysk duel i kvartfinalen. - Det betyder dog ikke, at vi ikke i aften i Herning vil forsøge at hente det ene point, der er nok til, at vi beholder tredjepladsen i grundspillet, og så får vi selv chancen for at vælge og eventuelt undgå FIK'erne. - Personligt finder jeg de fire mulige modstandere i kvartfinalerne meget lige, så vores største opgave i AaB bliver at finde de takter og rytmer i en disciplineret udgave, som vi havde fremme i tirsdags i Odense. AaB-spillermøde Efter træningen i aftes afviklede man i AaB et spillermøde, hvor alle rangerede mulighederne i kvartfinalen, men i sidste ende er det cheftræner Martin Karlsson, der i samråd med sportslig leder Keld Frederiksen og ishockeydirektør Ole Nielsen, der vælger klubbens kvartfinalemodstander. Sidstnævnte er i øvrigt også klubbens repræsentant i TV 2 ved lørdagens sammensætning af kvartfinalerne. - Det er udmærket, at den ansvarlige trio lytter til spillernes ønsker, men det er også helt i orden, at de tager det endelige ansvar, siger Heinz Ehlers, der kalder det en sund udvikling for dansk ishockey, at der fra denne sæson er indført bedst af syv kampe i kvartfinalerunden. - Men med mange fyraftensproffer i alle klubber burde man nøjes med fem kampe både i semi- og finalerunden. Ellers bliver det alt for langt og opslidende for spillerne. Og så forstår AaB-kaptajnen ikke, hvorfor grundspillet nummer ni, i denne sæson Rødovre, skal stå både som store sportslige og økonomiske tabere. - Det behøver ikke at slå bunden ud af en klub, selv om de misser en deltagelse i kvartfinalerunden. I Tyskland har man tidligere kørt med, at de to klubber udenfor slutspillet har fået en økonomisk kompensation af de øvrige klubber, og en sådan ordning ville helt sikkert være et godt plaster på såret også i den danske liga.