AaB-power på plads på to fronter

AaB Håndbold får ny hovedsponsor og forlænger med landsholdsspilleren Daniel Svensson

Med klubbens til dato største sponsor i ryggen kunne AaB Håndbold tirsdag lave en tre-årig kontraktforlængelse med landsholdsspilleren Daniel Svensson.Foto: Michael Koch

Med klubbens til dato største sponsor i ryggen kunne AaB Håndbold tirsdag lave en tre-årig kontraktforlængelse med landsholdsspilleren Daniel Svensson.Foto: Michael Koch

AALBORG:AaB Håndbold har bebudet, at klubben vil tilbage til den absolutte top i dansk herrehåndbold, og tirsdag satte nordjyderne power bag de planer. Først blev Energiselskabet Nordjysk Elhandel præsenteret som klubbens største sponsor nogensinde, og blot en time senere kom der en tre-årig forlængelse med landsholdsspilleren Daniel Svensson ud af den kontakt. AaB Håndbold har nu papir på den 25-årige landsholdsspiller frem til 30. juni 2010. - Daniel er en fantastisk håndboldspiller og bringer altid masser af gejst og vilje til hele holdet. Samtidigt har han talentet til at begå sig på allerhøjeste niveau, hvorfor han er en vigtig del af fremtiden for AaB Håndbold, lød det fra sportsdirektør Jan Larsen, da kontraktforlængelsen var på plads. Daniel Svensson kom til AaB fra FCK Håndbold i 2005. Han har siden fået en del af opholdet i det nordjyske spoleret af knæproblemer, men den teknisk stærke bagspiller er tilbage i topform, og han har leveret så overbevisende et comeback, at landstræner Ulrik Wilbek har fundet plads til ham blandt mange kandidater til sit succesrige herrelandshold. - Det er bare et bevis på, hvor mange kvaliteter, Daniel har, noterer Jan Larsen. Også Daniel Svensson glæder sig over kontraktforlængelsen. - Jeg har det rigtig godt med både holdkammerater og med at bo i Aalborg. Samtidig giver det mig ro at have fremtiden på plads, så nu ser jeg frem til en spændende sæson, hvor alt tyder på, at vi får et meget stærkt hold, siger bagspilleren. Traditionen tro holder AaB det hemmeligt, hvad både aftalen med Daniel Svensson koster og hvad hovedsponsoratet med Nordjysk Elhandel indbringer. Aftalen med elselskabet er to-årig, og administrerende direktør Bo Lynge Rydahl har store forventninger til samarbejdet. - AaB er et af Danmarks vigtigste sportsbrands og et flagskib for udviklingen i Nordjylland. - Sponsoratet er derfor den perfekte platform for os, når vi skal i dialog med el-forbrugerne i hele Danmark, siger Bo Lynge Rydahl. Nordjysk Elhandel blev stiftet af fire nordjyske distributionsselskaber af strøm. I det seneste regnskabsår har selskabet haft en omsætning på 1,1 mia. kr. samt et overskud på 45,3 mio. kr. før skat.