Fodbold

AaB-reserve afviser Hobro

Hobro IK's sportschef Jens Hammer Sørensen vil gerne leje Nicholas Gotfredsen i AaB som afløser for Kian Christensen.

Brøndby-spillerne bør ikke frygte for deres løn, forsikrer klubbens direktør. Foto: Scanpix

Brøndby-spillerne bør ikke frygte for deres løn, forsikrer klubbens direktør. Foto: Scanpix

Men kommer der et konkret tilbud har AaB'eren ikke tænkt sig at bide på. - Jeg har slet ikke hørt noget endnu, men hvis Hobro kommer med et tilbud, vil jeg sige, at det ikke har interesse. Jeg er inde i en rigtigt god proces i AaB og har udviklet mig rigtigt meget. Så jeg tror ikke jeg ville få noget ud af en tur i 1. division lige nu, siger Gotfredsen. Den unge spiller har været en vigtig brik på AaB's reservehold i efteråret. Han har fået én kamp i Superligaen. Det var på Brøndby Stadion da AaB 30.oktober spillede 1-1.