AaB's underskud for nedadgående

AALBORG: Der er stadig røde tal i Superliga-klubben AaB A/S's regnskab - men det går den rette vej med hensyn til at få vendt situationen. Administrerende direktør Børge Bach må konstatere, at det første kvartals-regnskab for 2003 viser et underskud på 2,3 millioner kr. Det er dog udramatisk i forhold til de budgetter, klubben har lagt, for dem følger man. Og klubbens egenkapital er fortsat på solide 66 millioner kr. Det, der giver anledning til et mere optimistisk syn på økonomien er, at underskuddet er væsentligt mindre end for det tilsvarende kvartal året før, idet man da havde 4,5 millioner kr. i underskud. - Vi har øget vores samlede indtjening med 3,6 millioner kr. i perioden, oplyser Børge Bach som en understregning af, at det går i den rigtige retning for det nordjyske fodbold-flagskib rent økonomisk. Og i kvartals-redegørelsen til Københavns Fondsbørs anfører Børge Bach da også, at klubben fastholder forventningerne om et positivt resultat for 2003 - men under den ganske bestemte forudsætning, at AaB ikke rykker ned. Og samtidig med den forventning, at der sker spillersalg i år for et beløb, der mindst svarer til gennemsnittet for salg i de seneste år: cirka 10 millioner kr. Skulle det gå galt, og en nedrykning til 1. division bliver en kendsgerning, har klubbens ledelse udarbejdet en alternativ handlingsplan - men den holder man for nærværende for sig selv.mingo