AaB skaber sikker is i Aalborg

Fodboldklubben overtager Aalborg IK's aktiviteter og skaber ro på isen

AALBORG:Selv om der i øjeblikket er en del kuldegysninger omkring AaB's superligahold i fodbold, vover AaB A/S sig alligevel ud på isen i Aalborg Skøjtehal og sikrer, at der også i den kommende sæson spilles Isliga-hockey i den gamle hal. - Og vi gør det ikke af medmenneskelige årsager for at redde en liga-licens hjem til Aalborg IK, understreger Per Søndergaard, der er bestyrelsesmedlem i AaB A/S og fra 1. september også bestyrelsesformand i AaB Ishockey A/S. - Vi har akkurat som i de to øvrige selskaber, AaB Fodbold og AaB Håndbold, en målsætning om at kunne give de omkring 7500 aktionærer et overskud, så vi forventer bestemt ikke at komme ud på tynd is ved at overtage aalborgensisk ishockey. - Tidspunktet kunne godt have være mere belejliget for os, og allerhelst ville vi have ventet et års tid med at gå ind i ishockeysporten, men henvendelsen fra Aalborg IK kunne vi ikke sidder overhørig. - Og med de mange positive tilkendegivelser både fra klubbens egne folk og fra sponsorkredsen er jeg ikke i tvivl om, at AaB A/S har set rigtigt ved at tage ishockey med som et datterselskab, siger Per Søndergaard. - Med AaB på plakaten i tre store idrætsgrene får vi en oplagt mulighed for at lave et perfekt samspil i Aalborg, og jeg ser frem til, at kamptrøjen i skøjtehallen til den kommende sæson bliver rød/hvid. Uændret ramme De økonomiske rammer for ishockeysporten i Aalborg ændres ikke, selv om navnet fremover hedder AaB Ishockey. - Klubbens direktør, Ole Nielsen, får den ramme at arbejde med i den kommende sæson, som AIK selv budgetterede med. Bliver successen så økonomisk givtig, at vi hen ad vejen kan ændre på rammen, giver det naturligvis nye muligheder, siger Per Søndergaard. - Vi har i AaB en målsætning om at være med i den bedste halvdel af rækken i alle tre idrætsgrene, og i mindst to ud af fem sæsoner skal vi have et AaB-hold med i europæisk sammenhæng. Generalforsamling Formelt er AaB's overtagelse af AIK's aktiviteter med virkning fra 1. september, herunder retten til at spille i Isligaen. Aftalen er dog betinget af den nødvendige licens, men den indløb straks efter AaB's overtagelse af ishockeyklubben. Derfor mangler der kun en godkendelse på en generalforsamling i AIK, der finder sted 5. september. En accept herfra betyder, at AaB Ishockey er med i Isligaens grundspil i den kommende sæson.