Åbent hus og tennis

SINDAL:Sindal Tennis Klub markerer sit 25 års jubilæum med et åbent hus i klubhuset lørdag 14. juni, hvor alle byens borgere er inviteret til at deltage. For 14 dage siden samledes en flok af klubbens medlemmer til en omgang weekendarbejde med at renovere og male huset samt rydde op i omgivelserne, så tennisspillernes hjemmebane er blevet mere synlig for enden af p-pladsen ved Vinkelvej. I forbindelse med åbent hus-arrangementet kommer otte af de tidligere spillere og giver opvisning, og det samme gør klubbens nuværende U15 hold, der sidste år markerede sig ved at blive de bedste i Nordjylland for den aldersgruppe. Desuden optræder Nanna og Nanna, og så holder formand Kim Jensen og andre sikkert en tale i anledning af jubilæet. Bestyrelsen har nogle ønsker til fremtiden, der ikke kan blive opfyldt på jubilæmsdagen, nemlig at få lavet noget ved tennisbaneanlægget, der er temmelig slidt, og herunder at få udskiftet hegnet. - Desuden er det et stort ønske at få en slåmur, som drengene kan træne på, siger Kim Jensen.