EMNER

AaIF skal have ny formand

AABYBRO:Allerede på generalforsamlingen sidste år kundgjorde Ole Juhl Nielsen, at han på Aabybro IF's kommende generalforsamling i marts stopper som foreningens formand efter fire år på posten. - Jeg har været med i foreningsarbejdet i Aabybro IF i cirka 20 år. Jeg har aftjent min værnepligt, og nu må andre tage over, siger Ole Juhl Nielsen. Beslutningen bunder også i, at han har fået nye opgaver på sit arbejde og derfor har mindre tid til foreningslivet. Han startede som formand for den daværende håndboldafdeling i Aabybro IF og blev siden først næstformand og så formand i foreningens hovedbestyrelse. Endnu er afløseren ikke på plads, men en kandidat har meldt sin interesse til Ole Juhl Nielsen. Personen har dog endnu ikke givet sit endelige ja og er derfor heller ikke blevet drøftet i Aabybro IF's bestyrelse endnu.