Aalborg DHslipper for ny retssag

Forlig mellem parterne en dag før civil retssag

Trine Jensen - her i ADH-trøjen - stopper karrieren efter otte knæoperationer.
Foto: Torben Hansen

Trine Jensen - her i ADH-trøjen - stopper karrieren efter otte knæoperationer. Foto: Torben Hansen

AALBORG:Det ser nu ud til, at håndboldligaklubben Aalborg DH langt om længe har fået vasket tavlen ren og rystet fortidens synder af sig. Efter opslidende juridiske slagsmål med først Marianne Rokne og senest Trine Jensen, som ADH i begge tilfælde tabte med et brag i voldgiftsretten, så slipper klubben nu for at stå ansigt til ansigt med Trine Jensens kæreste, Jørgen Henriksen, i en ny civil retssag om misligholdelse af indgåede aftaler. Dagen før retssagen var berammet har ADH’s advokat i samarbejde med Jørgen Henriksens advokat indgået et forlig, som definitivt lukker sagen. Trine Jensens kontrakt med Aalborg DH blev indgået af klubbens opfinder og tidligere ejer, Ole Bach Jensen, og i den kontrakt blev Jørgen Henriksen lovet et job som professionel håndboldspiller. Det løfte kunne ADH ikke indfri, og derfor forlangte Trine Jensens kæreste erstatning af Aalborg-klubben. Det er den tvist, som nu er endt i et forlig. Just: Fornuftig løsning ADH-direktør Erik Just vil ikke ud med, hvad forliget koster klubben. - Der er lavet en fornuftig løsning. Mere vil jeg ikke sige om det. Men det er rart, at vi ikke længere skal bruge kræfter på gamle sager. Kommer der nye, så har vi kun os selv at bebrejde, siger Erik Just. ADH har én gang tidligere indgået forlig i en kontrakttvist, inden den havnede i retten. Det var i sagen omkring målvogteren Rikke Schmidts pludselige brud med klubben, hvor sagens kerne var betalingen for et køkken, som Rikke Schmidt havde fået leveret af en af klubbens sponsorer.