Aalborg

Aalborg kåres til juleby

Julemandslaug indtager Aalborg - i juni

Aalborg kommer til at emme af jul 24.-26. juni, som vi kender det fra optoget i november, hvor julemanden kommer sejlende til Aalborg. Arkivfoto
Aalborg kommer til at emme af jul 24.-26. juni, som vi kender det fra optoget i november, hvor julemanden kommer sejlende til Aalborg. Arkivfoto Foto: Henrik Bo

Opdateret kl. 22:01

AALBORG: Hvis der er nogen, der elsker julestemning - og i øvrigt selv er med til at skabe den, så er det julemanden.

Omkring 100 af landets julemænd er samlet i Dansk Julemandslaug og de har valgt at kåre Aalborg til årets juleby, fordi stemning i og omkring Gammeltorv er i sin egen klasse.

- Det er simpelthen provinsen allerbedste julemarked, siger Peter Gislund, der er ordførende julemand for Dansk Julemandslaug kommende kongres i Aalborg.

Sammen med brormand Jakob står han for hele kongresarrangementet som med seks måneder til juleaften vil gøre sommerdage til glade julegavegiverdage i Aalborg.

Starter den 24.

24. juni går det løs.

Knap halvdelen af Dansk Julemandslaugs medlemmer har meldt sig under fanerne og de omdanner simpelthen hele city til en julelegeplads med event her og der og alle vegne fredag lørdag og søndag.

Ud over at skabe fest er der også et overordnet mål med dagene.

Dansk Julemandslaug vil nemlig klæde julemændene bedre på til at klare de mangeartede opgaver i november og december.

- Kongressen ser simpelthen på, hvordan vi udvikler julemanden bedst mulig og vi vil samtidigt kredse om, hvordan vi sikrer den bedst tænkelige oplevelser for alle børnene ved juletræsfester og lignende, siger Jakob Gislund.

Pop-op juletræsfester

Derfor vil der blive lavet tre pop-up juletræsfester rundt om i city i løbet af lørdagen.

Lørdag er der også forskellige events på Gammeltorv, og her er julemanden garanteret friske, for de starter alle dagen med et havnebad allerede kl. 9 i bademands-outfit.

Søndag går turen til Zoo, så ingen tvivl om, at 24.-26. juni bliver en skelsættende julemands-weekend med kun et halvt år til den store dag.

Se det foreløbige program for julerierne her

Gå til relaterede emner

Forsiden