Aalborg skal sortere
Hvert år smider hver enkelt borger i Aalborg Kommune 600 kg affald ud - det skal der laves om på
Alt det affald, vi hvert år smider ud kan bruges til meget mere end at brænde det af.
Derfor starter Aalborg Renovation nu en affaldssortering i hele kommunen.
I løbet af oktober eller november får alle hustande i Aalborg Kommune en ny affaldscontainer.
Flerfamilies huse får en ekstra container i gården, og enfamilieshuse får en ny todelt container, som skal erstatte containeren til pap og papir.
Det ene rum i containeren er til pap og papir, som aalborgensere skal sortere, som de plejer.
Det pap og papir som borgerne smider ud kan blandt andet bruges til nye æggebakker.
1 kg papir giver 32 æggebakker, og når én hustand smider 188 kg pap og papir ud om året, giver det mere end 6000 æggebakker, som man så ikke behøver at fælde træer for at producere.
Det andet rum i containeren er til plast og metal, som ikke længere skal smides ud med det almindelige affald.
I stedet skal det genbruges til produktion af nye produkter
Nemt for borgerne
Plast og metal kan ikke genbruges sammen, men Aalborg Kommune har i samarbejde med Mariagerfjord og Jammerbugt Kommune fået bygget et nyt sorteringsanlæg hos Reno-Nord.
Det nye anlæg kan sortere plast og metal fra hinanden, men også dele de to affaldstyper op i forskellige typer plat og metal, så borgerne slipper at tænke over, hvad der er blød plast, hård plast, aluminium og jern.
- Vi har en filosofi om, at det skal være så nemt for borgerne som muligt, og det er derfor vi nu lægger op til at plast og metal samles i et containerrum ude hos borgeren for derefter senere at blive skilt ad igen hos Reno-Nord, fastslår renovationschef Carsten Iversen.
Han lægger også vægt på, at borgerne ikke får en hel række affaldscontainere.
De får kun denne ene container, som erstatter containeren til pap og papir, og til næste år bliver sækken til dagrenovation skiftet ud med en ny container.
Noget af det, man kan genbruge, hvis det kommer i den rigtige container, er tomme leverpostejsbakker.
106 leverpostejsbakker kan for eksempel blive til aluminiumsrammen på en ny computer.
Mange grunde til at sortere
Der er flere gode grunde til at sortere affaldet mere, end vi har gjort tidligere.
En af dem er, at vi bruger jordens ressourcer for hurtigt op.
- Ressourcerne ikke er uanede og det er derfor vi skal sortere, understreger Carsten Iversen.
Olie er en af de ressourcer, som vi kan spare på ved at sortere affald.
Nye plastprodukter kræver olie, men i stedet for at bruge olie kan man genbruge plast til mange af de nye produkter.
Initiativet til affaldssortering kommer fra den tidligere regering, som ville have hele Danmark til at udnytte affaldet bedre.
- Den tidligere regering lavede en plan, vhis udgangspunkt var, at 50 procent af det affald vi smider ud, skal genbruges. Det er et højt tal. Vi ligger på 24 procent nu, siger Carsten Iversen.
For at nå målet er det afgørende for Aalborg Renovation, at borgerne hjælper til.
En anden god grund er, at det er bedre for miljøet at genbruge affaldet.
Det affald, som alle borgere smider i den almindelige skraldespand, bliver brændt på forbrændingsanlægget Reno-Nord.
Det giver en CO2-udledning, som mindskes ved at sortere affald.
Carsten Iversens tredje gode grund til at sortere er, at det er en bedre forretning for Aalborg Renovation og borgerne i Aalborg Kommune at genbruge affald end at brænde det af.
- Jeg plejer at bruge aluminium som et eksempel. Det koster 800 kroner at brænde af, men vi kan få 3600 kroner pr. ton for det, hvis vi sælger det. Der er altså penge at tjene på at sortere affald, og den fortjeneste bruger vi på at holde det gebyr nede, som den enkelte borger betaler for at komme af med affaldet, siger Carsten Iversen
Har du spørgsmål kan du læse meget mere på retænk.dk og følge med på facebook.com/retaenk.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.