Fanget på film: Mand kørt ned af lift i Limfjordstunnelen
Kameraer i tunnelen dokumenterer forløb omkring arbejdsulykke
Opdateret kl. 21:45
Kl. 19.30 onsdag aften kom en 48-årig mand til skade under vedligeholdelsesarbejde i Limfjordstunnelens sydgående rør.
Det oplyser vagtchef Thomas Ottesen fra Nordjyllands Politi.
Manden blev kørt ned af en teleskoplift, som han efterfølgende også kom i klemme under.
- Han blev fastklemt under det ene hjul på liften. Der lå han også, da vi nåede frem sammen med beredskabet. Han var ved bevidsthed under hele forløbet og blev efter ca. en halv time kørt på hospitalet. Det tyder på, at han har pådraget sig brud på ben og muligvis også hofte, fortæller vagtchefen.
Han oplyser, at uheldet ikke skabte trafikale gener, eftersom tunnelrøret i forvejen var lukket for trafik på grund af vedligeholdelsesarbejdet, som i denne uge foregår fra mandag til torsdag.
Ifølge Thomas Ottesen er det ikke klarlagt, hvordan uheldet kunne ske, og derfor er Arbejdstilsynet også blevet tilkaldt for at undersøge omstændighederne.
- Vi er jo så privilegerede, at vi har mange kameraer i tunnelen, så vi har også det hele på film. Nu afventer vi Arbejdstilsynets undersøgelser, og derefter vurderer vi, om vi skal ud at rejse sigtelser, eller om det er Arbejdstilsynet, der eventuelt skal uddele en bøde.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.