Flertal er enige: Her skal der spares i Aalborg
Et engangsbeløb fra starten har gjort det muligt for kommunalpolitikerne at undgå de hårdeste besparelser på kernevelfærden
Opdateret 29. september 2024 kl. 12:43
Rettelse: Tidligere fremgik det, at Enhedslisten ville miste en rådmandsplads. Dette er ikke tilfældet.
Et politisk flertal i Aalborg Kommune har onsdag og natten til torsdag forhandlet et budget på plads for de kommende år.
Bag budgettet står SF, Radikale Venstre og Socialdemokratiet.
Venstre, Konservative, Liberal Alliance, Danmarksdemokraterne og Enhedslisten stod udenfor.
Årets budgetforhandlinger var en smule anderledes end de plejer, for selv om kommunen - efterhånden som vanligt - skulle finde besparelser, havde man i 11. time modtaget et engangsbeløb fra staten.
Aalborg Kommune fik 118 millioner kroner, som borgmesteren på forhånd var ude at advare mod at bruge, fordi der er tale om et engangsbeløb.
Men en del af pengene er blevet brugt på at undgå nogen af de besparelser, som der forud for budgetlægningen var blevet opponeret imod.
Her skal der spares
Der skal dog stadig findes besparelser.
Blandt andet på den kollektive trafik, der får 7 millioner kroner færre næste år og 6 millioner kroner mindre de følgende år.
Derudover kommer der også reduktioner i de kommunale bevillinger til DUS ved bl.a. forhøjet forældrebetaling og reduceret åbningstid.
Fra 2025 kan Job og Velfærd årligt opnå en besparelse 0,45 mio. kr. gennem øget fokus på indkøb, samt øget anvendelse af indkøbsaftaler.
Områder der får et løft
I en pressemeddelelse fra forligspartierne torsdag aften bliver det blandt andet fremhævet, at man prioriterer penge til børn, unge, ældre og sårbare borgere.
Der er enighed om at afsætte flere penge til voksensocialområdet, udvide Faste Teams på ældreområdet til hele kommunen og fastholde andelen af uddannede pædagoger i institutionerne.
- Vi er nået frem til en budgetaftale, der øger trygheden og sikrer velfærden for de svageste samtidig med, at vi investerer i fremtiden, siger borgmester Lasse Frimand Jensen.
- På ældreområdet giver vi et kvalitetsløft, der svarer til 100 nye stillinger, og vi udvider med faste teams i hele kommunen til glæde for både de ældre og medarbejderne.
Derudover slår man Klima- og Miljøforvaltningen sammen med By og Land.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.