Heftig biljagt: Stjal bil og hestetrailer
42-årig mand fra Thy anholdt i Aalborg
Opdateret kl. 10:22
AALBORG: En 42-årig mand fra Thy blev fredag aften anholdt efter en politiindsats lidt over det sædvanlige. Adskillige patruljevogne og en hundevogn var involveret i at få standset den 42-årige, der havde stjålet en bil med en efterspændt hestetrailer.
Det skete ved enden af Mariandals Mølle Motorvejen i krydset ved Skelagervej og Over Kæret, hvor køreturen blev bragt til ende, men inden da havde den 42-årige påkørt flere patruljevogne under flugten.
Bilen havde han stjålet ved at snyde sig til nøglen hos bilens ejer på en adresse ved Svenstrup, og derefter gik den vilde jagt altså. Udover brugstyveri af bil og hestetrailer vil manden også blive sigtet for spirituskørsel, oplyser vagtchefen ved Nordjyllands Politi.
Politiets jurister vurderer lørdag formiddag, om man vil fremstille manden i et grundlovsforhør med krav om varetægtsfængsling med baggrund i den vanvittige kørsel.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.