Ild i el-løbehjul: Beboer på sygehus

Nordjyllands Beredskab rykkede lørdag aften ud til brand i Aalborg

Foto: Torben Hansen

Foto: Torben Hansen

Opdateret 21.08: Før fremgik det, at det var ild i en vaskemaskine, der havde forårsaget branden. Det viser sig nu at være et el-løbehjul.

AALBORG:Et udhus blev lørdag aften fyldt med røg, da der gik ild i et el-løbehjul.

Det fortæller vagtchef ved Nordjyllands Politi, Jesper Sørensen.

El-løbehjulet stod til ladning i udhuset, og branden spredte sig til det udhuset, hvor den stod. Udhuset er nu brandskadet.

Beboeren havde selv været i gang med at slukke ilden med pulverslukker og haveslange, så da brandbilerne ankom til stedet, var flammerne under kontrol.

De første meldinger lød, at der var gået ild i en vaskemaskine, der stod i udhuset, men da ilden blev slukket, kunne man se, at det var et el-løbehjul, der stod til ladning, der forårsagede branden.

Branden blev ikke spredt til resten af huset, der dog er ramt af mindre røgskader.

En 76-årig mand er kørt til sygehuset for at blive kontrolleret for eventuelle skader i forbindelse med røgen fra branden.

Galleri - Tryk og se alle billederne.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Breaking
Live fra Mia-sagen: Nu afhøres Mias kæreste
Luk