Nadia flytter ind hos Joe
Sandwichkæden, Nadia’s Sandwich flytter rundt og bygger om
Opdateret kl. 15:58
AALBORG: Nadias Sandwich flytter sin butik på Østerågade i Aalborg lidt længere opad gaden til nummer 8, som tidligere husede Joe and the Juice. Butikken åbner torsdag 2. november.
Flytningen sker for at få en bedre placering og et sted med mere plads til kunderne.
- Vi oplever ofte, at folk står i kø, når vi har travlt. Nu får vi mere plads, siger Adnan Jabr, indehaver af Nadias Sandwich
Østerågade 16 er en fredet bygning, som ikke levnede plads til den indretning, som er ønsket og passede ikke ind i de planer Nadias Sandwich har for midtbybutikken.
Butikken i Østerågade har længe været en af de største butikker på omsætning og området i byen trækker flere og flere besøgende til, i takt med, at der sker flere og flere aktiviteter på havneområdet. På dage med gode arrangementer og høj solskin, er butikken ved at sprænges af kunder, og køen løber langt op ad Østerågade. Det er blandt andet for at imødekomme de mange kunder på de gode dage, at det har været interessant at kigge på en ny beliggenhed. Det har dog været vigtigt for virksomheden, at beholde sin placering i byens absolutte centrum.
Det er en prominent placering på Nytorv, og den nye beliggenhed har en højere synlighed. Med en højere synlighed håber Nadias Sandwich også at kunne tiltrække flere turister henover højsæsonen.
Med den nye beliggenhed håber Nadias Sandwich også at understrege sit mæle som en institution inden for convenience food i Aalborg.
Nadias Sandwich satser stort på den nye butik i forhold til indretningen. Det skal både afspejle den indretningsmæssige stil der blev grundlagt, da virksomheden åbnede 2 nye butikker i 2015, og så skal der lidt ekstra til. Målet er at skabe en "flagship store", hvor et hvert besøg skal være super oplevelse for gæsterne der kommer på besøg.
Samtidigt med flytningen af butikken flytter administration fra Vesterbro til de samme lokaler i Østerågade 8.
- Jeg kan godt li’ at være tæt på mine butikker og ansatte og have fingeren på pulsen. Når vi flytter, har jeg under fem minutter til butikken i Reberbansgade, på Boulevarden og ved Kennedy. Det bliver dejligt, siger Adnan Jabr.AA
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.