Politi

Sommervejr og fodboldfester gav politiet en travl nat

Det var ikke store sager, men nærmere summen af sager, som gjorde, at politiet fik noget at se til

Foto: Claus Søndberg
Foto: Claus Søndberg

Opdateret 23. maj 2022 kl. 15:04

AALBORG: Natten til søndag var en travl nat for Nordjyllands Politi, men det er ikke de store sager, der har givet betjentene sved på panden. Nærmere mange mindre sager.

- Vi har haft tre overnattende i detentionen, og det er jo ikke voldsomt, siger vagtchef Poul Fastergaard, som i steder peger på, at mange småsager har krævet politiets opmærksomhed.

- Mange berusere, små slagsmål og musik til ulempe har givet os noget at lave, siger vagtchefen.

Han er egentlig ikke overrasket over omfanget oven på en aften, hvor Danmark spillede sig i semifinalen ved EM i fodbold, og hvor vejret i øvrigt var fantastisk.

- Det er, som man kunne forvente. Vi har set mange røde fodboldtrøjer i Jomfru Ane Gade, og skybruddet sejlede uden om Nordjylland, så der har været liv i byen, siger vagtchefen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden