Spirituskørsel: Bilen rullede rundt på en mark

Natten til lørdag måtte Nordjyllands Politi rykke ud , da en påvirket 22-årig var kørt ud på en mark

Politiet måtte rykke ud til en 22-årig mand, der var kørt galt. Arkivfoto.

Politiet måtte rykke ud til en 22-årig mand, der var kørt galt. Arkivfoto.

GANDRUP:En 22-årig mand fra Vodskov havde fået for meget indenbords, da han natten til lørdag valgte at tage bilen hjem. Den spirituspåvirket mand kørte galt ved krydset mellem Houvej og Omfartsvejen lidt uden for Gandrup.

Den 22-årig var kørt ud på en mark, hvor bilen var rullet rundt. Bilen på hovedet havde fået flere forbikørende til at ringe til Nordjyllands Politi.

Manden var stadig beruset, da politiet kom frem. Men ifølge ham selv så kunne han ikke sigtes for spirituskørsel.

- Han siger, at der var andre i bilen, som var løbet. Han havde ikke selv kørt den, men vores hunde kan ikke finde duftspor af nogen andre, siger vagtchef Per Jørgensen fra Nordjyllands Politi.

Efter omstændighederne har manden det godt, og han er sluppet for større skader.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.