Løgstør

Årets golftalent er kåret i Løgstør

Løgstør Golfklub har kåret årets juniortalent i Løgstør Golfklub

Tobias Østergaard har fået pokalen overdraget af juniorleder Rene Steffensen.

Tobias Østergaard har fået pokalen overdraget af juniorleder Rene Steffensen.

LØGSTØR:Flere af juniorerne var egnede til hæderen, men der var stor enighed om, at valget var rigtigt, da sløret blev løftet, og pokalen skulle gives til 10-årige Tobias Østergaard fra Micro-afdelingen. Tobias Østergaard fik pokalen overdraget af juniorleder Rene Steffensen. Tobias Østergaard startede sin karriere i Løgstør Golfklub i august i år, og har ved flittig træning både hos klubbens Pro-træner, Allan Høgh, og egen træning på klubbens øveområde allerede spillet sig ned i handicap 44. En ny regulering af handicappet er allerede tæt på. - Løgstør Golfklub har oplevet en god udvikling i juniorafdelingen i år. Fra 11 medlemmer ved årets start, er antallet nu fordoblet til 25 medlemmer. Både i juniorafdelingen, men specielt i Micro afdelingen, har tilgangen været stor i årets løb. På den baggrund var det helt naturligt at kåre årets talent i juniorafdelingen, siger sekretær Ole Berg.