Aars

Aars Petanqueklub ruller derudaf på 10. år JUBILÆUM: 150 nordjyder stiller op til stævne på søndag

Jens-Juul Lar­sen og for­mand Kris­ta Lar­sen på ba­ner­ne ved Sports Allé. AR­KIV­FO­TO.

Jens-Juul Lar­sen og for­mand Kris­ta Lar­sen på ba­ner­ne ved Sports Allé. AR­KIV­FO­TO.

AARS:Aars Petanqueklub krydser det første lille skarpe hjørne, når klubben 23. juni fylder 10 år. Jubilæet markerer klubben med en udvidet udgave af den faste årlige Kimbrersekstet allerede på søndag. Med udsigt til omkring 150 deltagere fra størstedelen af Nordjylland flytter klubben stævnet til Aars IK’s vintertræningsbane. - Et stævne i den størrelsesorden kræver mere plads, end vi kan mønstre på klubbens egen bane, lyder det fra klubformand Krista Larsen. Selve dagen markerer klubben med et internt stævne efter en omgang morgenkaffe i det klubhus, som Aars Petanqueklub har delt med Singleklubben På Sporet siden 2001. Klubben blev stiftet 24. juni 1997 og allerede året efter blev ”hjemmebanen” indrettet under et skyggefuld kastanietræ mellem Sports Allé og Dansk Nutidsmuseum. Her har klubbens medlemmer nu takket være knofedt og flittige hænders arbejde fået lavet et fornemt anlæg, der endda inkludere eget lysanlæg. Klubben blev i øvrigt stiftet på initiativ af den tidligere DGI- Himmerland formand Niels Toft, der også blev klubbens første formand. Krista Larsen har i dag overtaget den post med Grethe Hansen som kasserer og Svend Heidmann som sekretær. Aars Petanqueklub har tæt på 100 medlemmer og stiller årligt op i Limfjordsturneringen med 10 til 12 hold.