Aars Tennisklub sat i økonomisk krise

Velfungerende klub kommet i klemme mellem nye regelsæt for tilskud

Det har været meget dyrt for Aars Tennisklub at blive del af Vesthimmerland Kommune. Så dyrt at det kan true klubbens eksistens. Nu indkalder den en jurist fra tennisforbundet for at redde trådene ud med forvaltningen. Foto: Claus Søndberg

Det har været meget dyrt for Aars Tennisklub at blive del af Vesthimmerland Kommune. Så dyrt at det kan true klubbens eksistens. Nu indkalder den en jurist fra tennisforbundet for at redde trådene ud med forvaltningen. Foto: Claus Søndberg

En halvering af tilskuddet. Det er hvad det indtil videre kostet Aars Tennisklub at blive del af Vesthimmerland Kommune. Sådam kan formanden Poul Erik Pedersen gøre klubbens situation op. Og da det indtil videre ikke har kunnet lade sig gøre at snakke sig til rette med kommunen, har man nu fået Dansk Tennis Forbund til at sætte en jurist på sagen. - Bliver der ikke ændret på tilskuddet må vi overveje at fraskrive os retten til klubhuset. Har vi ingen penge, har vi jo ikke noget at bruge det til, siger klubbens formand, Poul Erik Pedersen. Han håber dog, at et møde med formanden for det nye Fritids- og kulturudvalg kan få tingene til at falde på plads langt om længe. Mødet er fastsat til på torsdag. Det kommer også på det efterfølgende ordinære møde i Fritids- og kulturforvaltningen, fortæller forvaltningschef Jørgen Gravesen. For mange voksne Der er to flere årsager til, at tennisklubben er faldet helt ved siden af den harmonisering af tilskud i den nye kommune, som ellers har fået pænt med ros fra Vesthimmerlands foreningsliv. Dels har klubben en usædvanlig fordeling af unge og "voksne" blandt de 260 medlemmer. Halvt af hvert, faktisk. Og en "voksen", som i dette tilfælde betyder alle, som er 25 år eller derover - udløser nu intet tilskud til klubben, fortæller Poul Erik Pedersen. Dels har man særlige forhold til vedligeholdelse af de udendørs baner. Og så er der den indendørs hal, der rummer en enkelt tennisbane. Den kører efter andre principper med tilskud end almindelige haller. - Som det er nu koster det os 300 kroner hver gang vi får et nyt medlem som er 25 år eller derover. Så vi har faktisk ikke råd til at få mange nye medlemmer af den slags, siger Poul Erik Pedersen. Han oplever ikke nogen ond vilje hos kommunen. - Men den har jo ikke så mange penge, det ved vi godt. Vi vil bare ikke stilles ringere end andre foreninger, siger han. I mange år levede klubben uproblematisk med Aars Kommune. Man aftalte et beløb, der gik til vedligeholdelse, og så ordnede klubben sagerne for de penge. Samarbejdet var så godt, at man i 1997 i fællesskab byggede det klubhus med hal, der i sig selv udgør nogle af de bedste faciliteter for en nordjysk tennisklub. - Det sket efter krone-til-krone princippet. Juridisk er der ingen tvivl om, at klubben er kommunens, Men vi lagde 2,4 million kroner i bygningen. Så det vil være smerteligt for os at fraskrive os resten til den, siger han.