Tennis

Aars Tennisklub træner i Tyrkiet

Af Poul Erik Pedersen UDDRAG AF BORGERARTIKEL: 46 tennisspillere tyvstarter sæsonen med at tage sted på en trænings/ferieophold i Tyrkiet på sportscentret Club Ali Bey i Manavgat, der ligger midt i mellem Antalya og Alanya. Centret er et meget internationalt anerkendt tenniscenter, der årligt er vært for flere internationale turneringer for ITF. Det er tredje år i træk at Aars Tennisklub i samarbejde med Randers Tennisklub har arrangeret en tur til dette tennismekka med ikke færre en 62 rødgrusbaner. Der er blevet flere og flere deltagere fra år til år, hvilket selvfølgelig er meget glædeligt, da det er med til at styrke sammenholdet i klubben og klubberne imellem. Turen er non profit foretagende, så deltagerne får alle fordelene, som det har været muligt at forhandle sig frem til. Deltagerne på turen er en blanding af turneringsspillere, motionister og ungdomsspillerne. Der er arrangeret daglig træning tilpasset deltagernes niveau, så det hele ikke ender i en badeferie. Foruden tennis byder centret på mange andre fornøjelse. Delegationen tager af sted i en uge og er klar ved hjemkomsten til klubbens standerhejsning søndag. 27. april. Ved standerhejsningen markeres samtidig klubbens 95 års jubilæum, der er den 25. april. w Læs flere borgerartikler på www.nordjyske/ditvesthimmerland