Abildgård ind i kampen

Vi, som forældre til børn på Abildgård Skole, bliver nødt til at komme ind i kampen!

Vores fine skole risiker at blive lukket pga. skolesammenlægningen. Vores skole er fantastisk og jeg er virkelig glad og tryg hver dag jeg afleverer min lille dreng i skole samt SFO'en. Vores skole har mange ting som Fladstrand ikke har. Vores dejlige idrætshal, der arbejdes med projektet "sund skole" som den eneste skole i Kommunen - http://www.sundskolenettet.dk/. Der er cykel/gåsti helt til skolen fra de nærliggende boligkvarterer så børnene ikke skal ind på den meget omtalte "farlig" parkeringsplads/hovedvejen. Der arbejdes med LP modellen - http://www.lp-modellen.dk/LP-modellen.aspx, som har givet rigtige gode resultater på de skoler som arbejder med projektet. Vi støtter og har ressourcer til børn med specialbehov, så de ikke bliver flyttet væk fra deres vante omgivelser som kan være katastrofalt for nogen af dem. SFO'en er rigtig god, og børnene føler sig trygge. Der er forskellige aktiviteter hver eneste dag til alle klassetrinene og pædagogerne er meget omsorgsfulde og deltager aktivt i de aktiviteter som bliver planlagt. Den vandrette model er klart den bedste. Ellers bliver nogle af eleverne 'valgt fra' og hvem skal det så være??? Jeg vil ikke have min søn skal være en af de få som skal vælges ud - hvordan ville det komme til at påvirke de stakkels børn?? De kommer sikkert til at tænke 'hvorfor vil de ikke have mig?', 'hvorfor skal jeg flytte væk fra mine venner', 'hvad er galt med mig?', 'hvorfor kan de ikke lide mig'. Med den vandrette model er der ikke nogen som bliver valgt fra. Alle bliver flyttet samtidig og de beholder deres venner og får nogle nye. Det er klart den bedste måde at gøre det på. Der er mange andre lande som køre det samme stil. Storbritannien og USA for den sags skyld. Det fungerer i de lande, hvorfor skulle det ikke fungere her?? Vi er nødt til at stå sammen om det her ellers bliver vores dejlige skole valgt fra uden vi har haft mulighed for at påvirke beslutningen! Jeg vil ikke have vores skole bliver lukket - jeg vil fortsætte med at føle mig tryg når jeg sender mit barn i skole og jeg vil helst også sende den lille på Abildgård når den tid kommer! Jeg synes det er forfærdeligt den beslutning er blevet påvirket af dem der har "råbt højst". Forældrene og lærerne på Abildgårdskolen har valgt at se positivt vedr. sammenlægningen og har også blandet børnene ind i de positive meninger. Børnene skal ikke påvirkes af sammenlægningen mere end højst nødvendigt! Beslutningen burde tages ud fra de undersøgelser som bliver foretaget og ikke hastede igennem fordi en gruppe arrige forældre brokker sig og skriver nogle læsebrev. Hvor er retfærdigheden henne i det?? Jeg stoler på systemet og håber den rigtige beslutning bliver taget, ikke på grund af andre forældres meninger og brokkeri, men ud fra de oplysninger som BURDE påvirke beslutningen.