Morsø

Action, tempo og lokal glæde

Morsø Moto Cross Klub nød godt af både vejret og topniveau hos klubbens største profil under DM-afdeling på Solbjergbanen

36
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

1. juli 2018. DM-afdeling i motocross på Solbjergbanen. Foto: Diana Holm

FAARTOFT:Det var meget tæt på at være absolut optimalt.

Morsø Moto Cross Klub var søndag vært for tredje afdeling af DM-serien i motocross, og på en solbeskinnet dag Solbjergbanen fik klubben vist den smukke bane frem i flottest mulige farver, mens klubbens største profil viste evnerne blandt Danmarks allerbedste.

Rasmus Lynggaard kørte sig nemlig til karrierens første podieplads i MX1-klassen, da han med en tredjeplads i første heat og en femteplads i andet blev tredjebedste mand på dagen efter Aalborg-køreren Nichlas Bjerregaard og svenskeren Rasmus Sjöberg.

- Det var dejligt, at det endelig lykkedes at komme derop. Det var over al forventning, lød det fra en glad Rasmus Lynggaard, som med sin præstation avancerede til den samlede niendeplads i DM-serien.

Samtidig skabte han begejstring blandt den lokale del af de 2700 tilskuere og hos klubben, der med søndagens vellykkede løb drømmer om et tilsvarende værtskab næste sommer.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.