ADH-direktør: Det ser sort ud

Tiden er knap for håndboldklubben Aalborg DH, og klubbens direktør erkender, at det ser svært ud.

ADH's direktør Lars Steffensen havde håbet på klubbens redning. Nu ser det atter sort ud. Foto: Peter Langkilde

ADH's direktør Lars Steffensen havde håbet på klubbens redning. Nu ser det atter sort ud. Foto: Peter Langkilde

Det er ikke gode nyheder, der præger billedet for Aalborg DH i disse dage, for jagten på investorer har endnu ikke givet pote, og konkursen nærmer sig med faretruende hast. - Vi forsøger at gøre, hvad vi kan, men der er sgu ikke lys for enden af tunnelen, siger Aalborg DH's direktør Lars Steffensen. Hvis der ikke dukker en stor pose penge op inden ugens udgang, så er klubben fortid. Tiden er knap - Det er stadigvæk omkring en million, som vi mangler, men nu render vi jo fra tidsfristen. Vi har to og en halv dag tilbage, og hvis vi ikke kan betale folk deres penge her til den første, så er vi jo nødt til at stoppe. Vi er stadigvæk kæmpende, men det ser sort ud, erkender Lars Steffensen. Direktøren forklarer samtidig, at han vil gøre alt for at redde klubben, men han er samtidig åben omkring de dystre udsigter. - Det er ikke godt, men vi kan også lige så godt være ærlige omkring det, for sådan er det, og så kommer det jo ikke som et chok for aalborgenserne, hvis der ikke er en håndboldklub bagefter, siger Lars Steffensen.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.