ADH overvejer ny by, nyt klubnavn og ny piratliga

Økonomien styrer, hvor Aalborg DH skal høre til

Der er politisk skuffelse og vrede, efter Aalborg DH har luftet planer om at skifte både hjemmebane og navn.
ArkivfotoFoto: Grete Dahl

Der er politisk skuffelse og vrede, efter Aalborg DH har luftet planer om at skifte både hjemmebane og navn. ArkivfotoFoto: Grete Dahl

AALBORG:Anja Andersens piratliga kan meget vel få nordjysk deltagelse. Det bekræfter Aalborg DH-investor Jesper Skovsgaard. Samtidig siger han, at det kan blive aktuelt at flytte fra Aalborg, med mindre kommunen kan tilbyde bedre forhold. - Vi repræsenterer en enorm værdi for den kommune, vi spiller i, og det er klart, at det skal afspejle sig i de forhold, som vi bliver tilbudt, siger Jesper Skovsgaard. Han understreger, at der ikke er truffet nogen beslutning om at flytte, men medgiver samtidig, at man ikke føler klubben får den bedste behandling af Aalborg Kommune. - Vi har nærmest ikke haft andet end problemer med Gigantium, og som virksomhed er vi nødt til at tage med i betragtning, om vi kan få bedre forhold andre steder, siger Skovsgaard. Han har ikke nogen konkret bud på, hvor Aalborg DH i givet fald kunne søge hen, men han lægger stor vægt på, at der er alvor bag planerne. - Når vi skriver kontrakt med en spiller, så stiller de krav om løn, om firmabil, om hvilke skoler deres børn kan gå i og så videre. På samme måde kan vi tillade os at stille krav til vores hjemby, mener Skovsgaard. Piratliga eller ej Det bliver en rent økonomisk overvejelse, der afgør, hvor Aalborg DH hører til i fremtiden. Det samme gælder klubbens overvejelser om at sige ja tak til at spille i Anja Andersens planlagte piratligaer. - Spillerne bliver dyrere og dyrere, og samtidig bliver håndboldsæsonen kortere og kortere, så vi har ikke andet valg, end at lade økonomien afgøre, hvilken liga vi spiller i, siger Skovsgaard. Han anfører, at en sæson, der kører fra medio september til marts med en måneds afbræk i december til slutrunder, ikke kan tilfredsstille det økonomiske flow, der nødvendigvis skal være i en professionel klub. - I virkeligheden har vi som klub kun fem måneder om året at tjene penge i, og det er alt, alt for lidt. Samtidig slider det utroligt på spillerne, at der skal spilles så mange kampe på kort tid, siger han. Skovsgaard fortæller, at der tages mere hensyn til spillerne i den struktur, der er på bedding i en ny liga. - Blandt andet skal alle klubber have tilknyttet faste læger, fortæller han. Det internationale håndboldforbund har slået kontra på planerne om en piratliga ved at love at bekæmpe planerne med alle midler. Det betyder blandt andet, at spillere fra piratklubberne ikke kan spille på landshold. - Det vil selvfølgelig være ærgerligt for den enkelte spiller, men omvendt tror jeg sagtens, vi kan finde ti spillere, der vælger bedre arbejdsforhold frem for landsholdsudtagelse, siger Skovsgaard. Han ved på stående fod ikke, hvordan spillerne i Aalborg DH konkret vil reagere, hvis de bliver stillet overfor valget. - Vi har ikke diskuteret det med spillerne endnu, men det er klart, at de vil få valget, om de vil fortsætte, eller om de vil spille for en klub, der kan tilbyde landsholdsudtagelse, siger han. Investoren mener, at det vil blive muligt at tilbyde en højere løn for de klubber, der deltager i piratligaerne, og dermed tror han også, at spillerne vil vælge pengene frem for landsholdene. - Vi har jo allerede i dag en del spillere, der har valgt landsholdene fra, fordi det slider for meget, siger han. De fleste rygter om Anja Andersens piratplaner har spået, at ligaerne allerede får debut i efteråret. - Det tror jeg er for hurtigt. Et bedre bud er, at planerne kan blive realiseret om et års tid, siger Skovsgaard. Nyt navn til klubben Når - eller hvis - planerne bliver flyttet fra skrivebordet til hallerne, kan det ud over geografisk flytning også betyde nyt klubnavn. - Oplægget åbner mulighed for, at man kan indsætte et firmanavn i klubbens logo, og det er en god måde at øge indtjeningen på, siger Jesper Skovsgaard. Skulle et navneskifte blive en realitet, kan de danske klubber følge i fodsporene på en lang række østeuropæiske klubber, der deler navn med hovedsponsoren. - Se bare på Motor Zaporozhye eller Kometal Skopje, siger Jesper Skovsgaard. I de kommende uger skal planerne om en piratliga konkretiseres af Anja Andersen, lige som der skal forhandles en tv-aftale på plads. Derefter træffer Aalborg DH de mange valg for fremtiden.