Ældre mand sov under indbrud
Indbrudstyv slap afsted med både bil og tyvekoster fra sovende 85-årig mand

En indbrudstyv slap muligvis for at bryde en dør eller et vindue op ind til ældre sovende mand ved at være i besiddelse af en nøgle.Arkivfoto PHOTOPQR/REPUBLIQUE DU CENTRE
THISTED:For nogle uger siden var beboerne i husene omkring Kornvej plaget af indbrud om natten, men hvor beboerne blev vækket.
Natten til lørdag var der så igen et indbrud, hvor det lykkedes indbrudstyven at slippe væk uden den 85-årige mandlige husejer vågnede.
Hos Thisted Politi ved man endnu ikke, om tyven er kommet ind ved at bruge en nøgle, som passer til huset, men til gengæld ved man, at tyven slap afsted med blandt andet reservedele til høreapparater, et kamera, noget håndværktøj og så den 85-årige bil, som er en mørkeblå Peugeot 307 med nummeret EG 32 254.
På den baggrund hører Thisted Politi gerne på telefon 114, hvis nogen har kendskab til bilen eller indbruddet.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.