Afdelingsleder: FOA misinformerer

Overenskomster 1. december 2007 05:00

Også konfliktstøtte til medlemmer af Kristelig Fagforening, påpeger formand THY: Selvom medlemmer af Kristelig Fagforening ikke må tage del i en eventuel konflikt til foråret, fordi Kristelig Fagbevægelse ikke går ind for strejke som et kampmiddel, vil medlemmerne alligevel få økonomisk støtte, hvis de bliver forhindret i at kunne passe deres arbejde. Det understreger afdelingsleder i Kristelig Fagbevægelse i Thisted, Bent Fodgaard. Han langer i den forbindelse ud efter FOA Thisted-Mors, som han mener for tiden misinformerer de ansatte ude på arbejdspladserne. - Jeg har eksempler på, at FOA fortæller vores medlemmer, at de under en eventuel konflikt til foråret ikke kan få konfliktstøtte. Det er ikke rigtigt, for hvis vores medlemmer bliver forhindret i at kunne passe deres arbejde under konflikten, som de i princippet skal, så kan de modtage økonomisk støtte i perioden hos os, slår han fast. Afviser Påstanden om misinformation afviser formand for FOA Thisted-Mors, Ulla Vestergaard dog. - Vi har været ude at besøge forskellige arbejdspladser, hvor vi har gjort opmærksom på, hvordan FOA forholder sig til medlemmerne under en konflikt. Vi har sagt, at man kun kan modtage konfliktstøtte hos os, hvis man er meldt ind i FOA inden 31. december i år, men her taler vi til de ansatte ude på arbejdspladserne, der ikke er meldt ind i en fagforening overhovedet, siger hun. For at ruste sig til en eventuel konflikt har Kristelig Fagforening nu lavet en lille folder, som de deler ud til deres medlemmer. I folderen er det beskrevet, hvordan medlemmer i Kristelig Fagforening skal forholde sig under en konflikt. - Det er vigtigt for mig at understrege, at man skal have været meldt ind i vores fagforening to måneder forud for konflikten bryder ud, for at få støtte økonomisk under selve konflikten. Problemet er jo, at mange har valgt kun at stå i a-kassen, og det er altså ikke nok, hvis man vil have støtte økonomisk af fagforeningen under konflikten, siger han. Det er også vigtigt for medlemmerne af Kristelig Fagforening at have sig for øje, at de ikke deltager i konflikten, når de er medlem af Kristelig Fagforening, så derfor skal de meddele arbejdsgiveren, at de står til rådighed og ønsker at passe deres arbejde under konflikten. - Det er vigtigt at understrege, at vores medlemmer skal passe det arbejde, de selv er ansat til at udføre, men de må ikke gå ind og fylde huller ud og påtage sig konfliktramt arbejde, siger Bent Fodgaard. Han opfordrer derfor alle sine medlemmer til at henvende sig på deres lokale fagforeningskontor, hvis eller når en konflikt bryder ud for at blive informeret om, hvordan de skal forholde sig. Han kritiserer samtidig FOA for at have skabt utryghed blandt medlemmer i den Kristelige fagforening ved at have givet det indtryk, at offentligt ansatte der ikke er indmeldt i FOA, står uden økonomisk sikkerhed under en konflikt. Det passer ikke, siger FOA-formand Ulla Vestergaard. - Vi har været ude på arbejdspladserne for at orientere vores medlemmer, og finde ud af, hvilke krav de stiller til forhandlingerne. Vi har ikke sat os ind i, hvilke aftaler eksempelvis Kristelig Fagforening, HK eller ASA har med deres medlemmer, og det blander vi os heller ikke i, men vi informerer om, hvordan FOA forholder sig under en eventuel konflikt, og ønsker man støtte fra os i 2008, skal man have været medlem siden 2007, understreger hun. FOA med ved bordet LO og dermed FOA har retten til at lave overenskomst på området af offentligt ansatte, og det er derfor dem, der sidder med ved forhandlingsbordet under de verserende overenskomstforhandlinger. Kristelig Fagbevægelse har ingen indflydelse på forhandlingerne, fordi de ikke har overenskomstretten på området. @Byli.9.special.bund:Af Ann Kerol ann.kerol@nordjyske.dk

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...