Nørager

Afrikansk aften i Nørager

Kultur- og Medborgerhuset Kig Ind i Nørager danner 21. maj ramme for en afrikansk aften

Den afrikanske gruppe fra Ghana fotograferet af Hanne Christensen fra Nørager under et ferieophold i landet i fjor. ?Privatfoto
Den afrikanske gruppe fra Ghana fotograferet af Hanne Christensen fra Nørager under et ferieophold i landet i fjor. ?Privatfoto

NØRAGER: Kultur- og Medborgerhuset Kig Ind i Nørager bliver tirsdag 21. maj ramme om en afrikansk aften, hvor deltagerne kan opleve en ghanesisk musik- og dansegruppe optræde med afrikanske rytmer.

Gruppen kommer fra organisationen ’Youth Home Cultural Group’, der er hjemmehørende i Tamale i det nordlige Ghana.

Det er en musikskole, der uddanner talenter inden for musik og dans.

Gruppen modtager støtte fra Kulturministeriet i Danmark, og har de senere år givet optræden flere steder rundt i landet, fortrinsvis i hovedstadsområdet.

Da danserne sidste år optrådte i Himmerland på efterskolerne i Ranum og Aalestrup, var de privat indkvarteret hos Hanne Christensen i Nørager, som kender gruppen fra Tamale.

Hun var i 1998 i praktik i Ghana i forbindelse med sin uddannelse til pædagog, og hun har siden været på ferie i Ghana ni gange.

Det er hendes private forbindelser, der gør, at det er lykkedes i år at få en gæsteoptræden i Kig Ind i Nørager.

Ud over Nørager skal gruppen igen i år optræde på Ranum Efterskole, som var meget begejstret for sidste års arrangement, og som i øvrigt efterfølgende har fået Tamale som et rejsemål for efterskolens elever, når de drager ud i verden.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden