Zagreb

Ahlmann tager med til Zagreb

AaB-backen tror dog ikke på et comeback i returkampen i Kroatien

Jakob Ahlmann (tv.) er med i truppen hos AaB i returkampen mod Dinamo Zagreb. Arkivfoto: Lars Pauli
Jakob Ahlmann (tv.) er med i truppen hos AaB i returkampen mod Dinamo Zagreb. Arkivfoto: Lars Pauli

AALBORG: Tirsdag morgen tager AaB-spillerne plads i en flyvemaskine med kurs mod Kroatien for at spille returkamp mod Dinamo Zagreb i tredje runde af kvalifikationen til Champions League.

Første kamp i Aalborg blev tabt med 0-1, og ved den lejlighed måtte AaB se bort fra Jakob Ahlmann. Smerter i det ene knæ satte en stopper for backens deltagelse, men nu er der fremgang at spore.

- Det går faktisk godt. Jeg har været ude i dag og træne med den fysiske træner, hvor bolden også var med, så der er gode fremskridt lige nu, lyder det optimistisk fra Jakob Ahlmann.

Tvivler på deltagelse

Selvom det går den rigtige vej for Jakob Ahlmann, tvivler backen på, at han er med, når fløjten lyder onsdag aften i Zagreb.

Den endelige beslutning bliver truffet tirsdag, når AaB har haft den sidste træning inden kampen.

- Der skal stadigvæk ske meget, hvis jeg skal blive helt klar til onsdag. Det handler også om at få trænet med de andre, så det er også med henblik på lørdagens kamp i Superligaen, siger Jakob Ahlmann.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden