Aalborg

Aktive i Vejgaard lukker sæsonen

Populær klub delte præmier ud

3
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Ole Johansen har tidligere været klubmester, og i år lykkedes det så igen at vinde finalen.

Vejgaard Aktive Klubs arrangementer er så velbesøgte, at klubben pt. ikke har mulighed for at optage nye medlemmer. 100 af de 160 medlemmer var fornylig samlet til sæsonafslutning i Vejgaard Boldspilsklubs lokaler på Sofievej, hvor der ud over kaffe og lagkage blev overrakt præmier i årets bowlingturnering. Hos damerne stod finalen i år mellem sidste års vinder Eva Jensen, Jytte Vibæk, Kirsten Larsen og Tove Jensen. Sidstnævnte løb - for første gang - af med sejren, og fik overrakt ikke blot mesterskabspokalen men tillige klubbens nye vandrepokal, der er doneret af Vejgaard Tæppemontering. Hos herrerne havde Ole Johansen, tidligere klubmester, Preben Sten, Uffe Toft Nielsen og Knus Kleinschmidt kæmpet sig i finalen. Vinderen blev Ole Johansen, der ligeledes modtog hele to pokaler for sejren efter flere serier over 200 i de indledende runder. Klubbens mester gennem mange år Hardy Pedersen spillede under sit sædvanlige niveau og nåede derfor ikke finalerunden.