Fjerritslev

Alt klar til søndagens Han Herred-løb

FJERRITTSLEV: Alt er klar til Han Herred Løbet 2002 på søndag, oplyser formand for Fjerritslev Trimklub Peter Marcussen. - Stierne i Kollerup Plantage på de henholdsvis 5 og 10 kilometer lange ruter er trimmet. Og med det flotte vejr, vi har haft i den seneste tid, er stierne helt perfekte, og de vil blive efterset endnu engang inden løbet, siger han. Det er 23. gang, Trimklubben står for det populære løb, hvor tilslutningen nogle gange har været over 400. De seneste år har tallet ligget omkring 300. På nuværende tidspunkt er der forudtilmeldt 150. - Så vi kan godt bruge mange flere, og vi vil gerne have, at folk tilmelder sig på forhånd, for det letter os betydeligt på selve løbsdagen, siger klubbens kasserer, Gunhild Larsen. - Hjerteforeningen i Thisted har tilmeldt et hold på 40 løbere og Hjortdal Skole med et lignende antal, men selv om det er sent, så vi gerne flere af egnens skoler eller andre, der har lyst til at samle et hold og repræsentere deres institution eller virksomhed i Han Herred Løbet, siger Gunhild Larsen. Ruterne går mest ad mark- og skovveje, kun 200 meter er på asfalt, og undervejs på ruten er der depoter med læskedrikke. Tidtagningen foregår elektronisk, og alle løbsdeltagere får efterfølgende tilsendt diplom og resultatliste. De voksne deltagere er inddelt i aldersgrupper med 10 års interval. Alle, der kommer i mål inden for klubbens "stjernetider", modtager henholdsvis guld- eller sølvdiplom, mens alle andre får bronze. Gruppevinderne inden for respektive alderstrin får en lille pokal, ligesom der er pokal til det største forudtilmeldte hold. Som sædvanlig er det lokale hjemmeværnskompagni behjælpelig med trafikregulering og radiokommunikation fra strategiske punkter på ruterne. Dertil kommer den store flok af frivillige, der år efter år møder op for at hjælpe med afviklingen. nca