EMNER

Antenne-forening stemmer

JERSLEV:Jerslev Antenneforening holder onsdag aften generalforsamling i Jerslev Forsamlingshus. Eneste indkomne forslag er forslaget om at nyhedsprogrammet 24NORDJYSKE kobles på foreningens net. Programmet udsender nyheder døgnet rundt. Programmet er et betalingsprogram og vil blive placeret i programpakke 2, hvis dette vedtages. - Alle foreningens medlemmer har hidtil haft muligheden for at se dette program og vurdere indholdet herpå, idet det har været at finde på foreningens prøvekanal, fortæller antenneforeningens formand, Jan Mørk. Foreningen forsyner nu ca. 70 procent af husstandene i Jerslev, hvilket vil sige 300 medlemmer. Foreningen har mulighed for tilslutning af de resterende, idet der er lagt kabler ned og opstillet fordelere overalt i byen. - I antennforeningen ser vi selvfølgelig gerne, at flere ønsker at blive medlem og dermed være fri for besværet med paraboler, programkort der skal skiftes, samt eventuelle antenner på eget tag. Disse ting sørger netop foreningen for, fælles for alle, i foreningens hovedstation. Foreningen distribuerer i dag 20 tv-kanaler og 10 Radioprogrammer. Tre bestyrelsesmedlemmer er på valg, nemlig Jan Pedersen, Morten Pedersen og Jan Mørk.