Jammerbugt

Apoteket i Pandup flytter

Apoteker Christina Weidemann Pedersen flytter til større lokaler i Pandrup.
Apoteker Christina Weidemann Pedersen flytter til større lokaler i Pandrup. Flemming Dahl Jensen

Siden Pandrup fik et rigtigt apotek som afløser for apoteksudsalget i september sidste år har der været brug for mere plads end de 100 kvadratmeter i Vestkystcentret, og derfor flytter Pandrup Apotek over i lokalerne på Bredgade 3, hvor Danske Bank tidligere havde en afdeling, og det 180 kvadratmeter store nye apotek åbner i de nye lokaler mandag 30. maj.

- Vores kunder i Pandrup-området har længe ønsket sig et apotek, og da det blev muligt med den nye lovgivning, så ændrede vi vores forretning i Pandrup til et apotek, fortæller apoteker Christina Weidemann Pedersen.

Afslag på afslag

Tidligere skulle apotekerne søge Lægemiddelstyrelsen om lov til at åbne apoteker, og den brugte altid omsætningen som et pejlemærke i sin stillingtagen, hvorfor det altid betød afslag for Pandrup-området.

Men nu er det op til den enkelte apoteker at bestemme, om der blot skal være håndkøbsudsalg, eller være et apotek med udlevering af receptpligtig medicin.

- Siden vi blev til et apotek i Pandrup, har der været omkring 50 kunder om dagen. Ændringen har flyttet nogle kunder væk fra Aabybro. Desuden har vi fået nye kunder fra Blokhus-området, hvor der kommet flere fastboende, samt nye kunder i skikkelse af pendlere, siger Christina Weidemann Pedersen.

- Det tegner til, at vi får lige så travlt som i Brovst, og det vil kræve, at vi er fire ansatte i Pandrup, og det er apoteket også indrettet til, siger hun om afdelingen som nu beskæftiger to til tre personer.

- Man kan sige, at jeg flytter rundt på min egen omsætning fra de andre områder til Pandrup. Men jeg håber også, at flere kunder vil benytte sig af, at de kan komme på apoteket i Pandrup og få faglig rådgivning i stedet for blot at benytte et af de mange håndkøbsudsalg, vi har i området, siger Christina Weidemann Pedersen.

Apoteket får to indgange. En mod Bredgade og en mod de 10 p-pladser lige bag bygningen, og dørene vil åbne automatisk af hensyn til gangbesværede og kunder med barnevogne.

Pandrup Apotek hører sammen med apotekerne i Brovst og Løkken under Aabybro Apotek, der siden 2008 har været ejet af Christina Weidemann Pedersen. I alt er der 31 ansatte.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden