Kræft

Arrangerer løb til fordel for kræftramt

Halvmaraton til Skagen, og det er langs stranden

Rico Eiersted arrangerer et halvmaraton med start syd for Kandestederne og mål ved det grå fyr i Skagen 10. august. 

Privatfoto: Brian Klemmensgaard
Rico Eiersted arrangerer et halvmaraton med start syd for Kandestederne og mål ved det grå fyr i Skagen 10. august. Privatfoto: Brian Klemmensgaard

Opdateret 20. maj 2022 kl. 08:37

STRANDBY/SKAGEN: 10. august kan man løbe en halv maraton og støtte en kræftpatient, der er kommet i klemme.

Det fortæller Rico Eiersted fra Strandby, som er lokal kontakt på løbet fra Kandestederne til Skagen.

Baggrunden for halvmaratonløbet er, at John Dybkjær fra Silkeborg har sat sig for at samle penge ind til Patrick Behrens Larsen. ligeledes fra Silkeborg. Han fik sidste år konstateret kronisk lymfatisk leukæmi, men blev afvist af Industriens Pension, der nægtede at udbetale den forsikringssum, han var berettiget til.

John Dybkjær tager 3. august klokken 9 afsted på cykel fra Grenen med kurs mod den dansk-tyske grænse.

- Her stiller jeg cyklen og løber retur langs med stranden tilbage til Grenen langs vestkysten.

Lokale løbere kan så 10. august løbe i mål ved Det Grå Fyr, hvor Patrick Behrens Larsen er til stede.

Her vil der være mulighed for at købe drikkevarer, få en portion mad og deltage i lodtrækning om fine gaver, som en lang række virksomheder har stillet til rådighed.

Rico Eiersted har indtil videre fået 30 tilmeldinger men vil gerne op på mange flere. Man kan melde sig til løbet langs stranden og læse mere om arrangementet på www.eiersted.strandby.dk

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden