Atletikklub nærmere drømmen om hal

Standerhejsning i Aalborg Atletik og Motion med Kemira Hallen på dagordenen

3
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Borgmester Henning G. Jensen sagde et par velvalgte ord.

Omkring 150 af Aalborg Atletik og Motions 700 medlemmer var søndag formiddag samlet til den traditionsrige standerhejsning på Skovdalen Atletikstadion, hvor borgmester Henning G. Jensen (S) var inviteret til at skyde årets første motionsløb i gang. Inden kom Finn Yde, der er formand for klubbens løbs og stævneudvalg, ind på det i Aalborg Atletik og Motion store samtaleemne, behovet for en hal til indendørsaktiviteter i vintermånederne. Han holdt nemlig årets tale på vegne af klubbens sygdomsramte Jakob Pedersen, som dog havde skrevet talen, der berørte klubbens og kommunens sonderinger og planer for at ombygge den gamle Kemira Hal i Nørresundby til en hal til motions- og atletik-aktiviteter. - Det er jo ved at blive en tradition, at vi kommer ind på Kemira Hallen i Nørresundby, når vi har standerhejsning. I år er der glædeligt nyt. Vi er i dialog og har haft møder med kultur- og fritidsforvaltningen. Desuden er der udfærdiget tegninger for et projekt, siger Finn Yde om talen til medlemmerne og de indbudte gæster, herunder Henrik Thomsen (SF), der er rådmand for kultur og fritid. Men tegningerne er ikke klar til offentliggørelse, og der er ikke afsat midler til projektet. I sin tale gjorde borgmester Henning G. Jensen det klart, at kommunen gerne vil være med til at sikre en hal til Aalborg Atletik og Motion. Problemet er bare at finde pengene, men der er en forventning om, at Kemira Hallen kan være en post på kommunens budget i 2010. Aalborg Atletik og Motion overvejer at søge midler hos fonde til projektet for at være med til at sikre, det bliver ført ud i livet, siger klubbens Dorte Bertinus. Aalborg Atletik og Motion mister nemlig medlemmer, fordi faciliteterne inden døre mangler. - Når vores atleter opnår et vist niveau, så mister vi dem fortrinsvis til Århus, fordi vi ikke kan tilbyde dem træning inden døre. Desuden mister vi mange af vores medlemmer i børneafdelingen i vintermånederne, men de vender så tilbage i foråret, siger Finn Yde. Han kom i sin tale også ind på klubbens nye hjemmeside og på vegne af formanden fremhævede han den store indsats fra klubbens mange frivillige hjælpere. - Det er en meget vigtig indsats, siger Finn Yde, der også fremhæver væksten i medlemmer på ungdomssiden under trænerne Anders Vedel og Nicholas Olesen.