Atletiksæsonen skudt i gang

Formand drømmer om træningshal. Borgmester afviser. Han mangler penge

4
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

De kalder dem seniorsild. Fra venstre Ulla Hougaard og Lis Gravesen sammen med Leo Sand. Tre af klubbens veteraner.

AALBORG:Øverst på ønskesedlen for det nye år står en hal til indendørs træning hos Aalborg Atletik & Motion. Man har blikket rettet mod Kemira (den nu lukkede gødningsfabrik) i Nørresundby, hvor der med kommunens hjælp vil kunne indrettes perfekte omgivelser med plads til både løbebane og højdespring og meget mere Med dette ønske bød formanden, Jakob Bøcker Pedersen, velkommen til starten på en ny sæson. Det skete i forbindelse med standerhejsningen på Atletikstadion i Skovdalen i går formiddags. Selv der efterhånden trænes året rundt, holder man fast i standerhejsningen ved starten på det nye år som en smuk tradition. Og så af sted Efter et par velmente ord fra formanden, der i dagens anledning havde byens borgmester, Henning G. Jensen, ved sin side, tog løberne en runde på stadion, hvorefter turen gik ud i området på strækninger af forskellig længde. Vejret var fordrageligt på denne vinterdag, og alle glædede sig over, at det ikke var dagen før, da slud, hård blæst og bidende kulde ville have sat en dæmper på udfoldelserne. Lige så hurtigt som atletikformanden havde udtalt sine ønsker om en hal, blev planerne skudt i sænk af borgmesteren, der havde sit forsvar parat med begrundelsen, ¿at han tilhører den gruppe politikere, der ikke lover noget, de ikke kan opfylde¿. Derefter kom begrundelsen, som er hørt før fra borgmesterens mund: Det er sådan, at et flertal i Danmark har valgt en borgerlig regering, og at der ikke er penge nok i kommunerne. Også en slags motion Anlægskronerne i Aalborg skal i de kommende tre år bruges til renovering af skolerne, til opførelse af nye vuggestuer, til Nordkraft og til større vejanlæg, så vi kan komme til City Syd. - Jeg vil dog ikke helt afvise, at en hal kan være inden for rækkevidde, hvis gode kræfter går sammen om at skaffe fremmede penge (ikke kommunens), at det vil kunne være muligt med en ny træningshal. Så det er ud med raslebøsserne, og det er også en slags motion, sagde borgmesteren. Atletikklubben vil med en ny hal bedre kunne holde fast i børnene og de unge, hvorom man ved, at mange er på vej. - Vi taber mange, når de bliver henvist til at træne i gymnastiksale eller i andre klubber, sagde Jakob Bøcker Pedersen. Aalborg Atletik ser tilbage på et år med flere sejre og et stigende antal deltagere i årets løb, bl.a. Kvindeløbet, der sprængte alle rammer, og Aalborg-løbet, der havde over 800 deltagere. Interessen samler sig nu om deltagelsen i de danske indendørsmesterskaber i Skive 16.-17. februar. Flere af klubbens løbere er gået i træning til deltagelsen i Copenhagen Marathon søndag 18. maj