25 gymnastiske år

Skolevæsen 24. september 2002 08:00

ØSTERVRÅ: Gymnastikforeningen 77, Østervrå, fejrer i morgen onsdag 25 års jubilæum som selvstændig forening. Gennem alle årene er det støt og roligt gået fremad, og foreningen kan nu i forbindelse med jubilæumsfestlighederne noteres sig sit hidtil største aktivitetsniveau og medlemstal. Gymnastikaktiviteter har der dog været i Østervrå længe før GF 77 blev en realitet. I flere år var disse aktiviteter en del af ØVI. Efterhånden blev der så stor interesse for at dyrke gymnastik, at man i 1977 valgte at skille sig ud fra ØVI og blive en selvstændig forening. Ved en stiftende generalforsamling på Østervrå Kro den 26. september 1977 blev den første bestyrelse sammensat med formand Solveig Larsen, næstformand Henry Lauridsen, kasserer Thorkild Pedersen, Sekretær Lis Nielsen og Marie Mikkelsen. Pladsproblemer Foreningen holdt i mange år til i gymnastiksalen på Jerslev-Østervrå Friskole, og det var først meget senere, man begyndte at bruge Østervrå Hallen. Først til den årlige opvisning og senere i midten af 80'erne, da et øget medlemstallet på ca. 60-70 personer gav pladsproblemer på skolen, flyttede man alle aktiviteterne, på nær et enkelt hold, til hallen. Her blev det en fast tradition, at onsdag var gymnastikdag. Gennem alle årene har GF 77 været en forening i fremgang og flytningen til Østervrå Hallen gav yderligere interesse for at deltage i foreningens aktiviteter. De senere år har tilgangen været så stor, at man igen måtte ty til brug af lokaler både på friskolen, men også på Torslev Centralskole. Positivt Dette problem er nu afhjulpet med bygningen af Østervrå Kulturhus, som igen har gjort det muligt at samle alle GF 77's aktiviteter under samme tage. Det har endvidere haft den positive virkning, at foreningen har mærket en helt fantastisk tilgang af medlemmer. Den nye sæson tilbyder det hidtil højeste aktivitetsniveau med 17 forskellige hold som benyttes af foreningens hidtil højeste medlemstal på ca. 340 Et medlemstal der dække i aldersgruppen fra ca. 1 år til 82 år. I forbindelse med jubilæet afholdes onsdag eftermiddag en lille reception i Østervrå Kulturhus. Festlighederne indledes i Østervrå Hallen med fælles indmarch af alle foreningens gymnaster. Herefter bliver der opvisning af et af foreningens nye hold - Junior Mix holdet, som består af godt 30 unge mennesker i aldersgruppen fra 6. til 9. klasse. Desuden medvirker DGI Vendsyssel's Repræsentationshold med et herrehold. Holdet er sammensat af de dygtigste voksne gymnaster fra hele Vendsyssel. Blandt andet tidligere gymnaster fra Verdensholdet, men også måske kommende medlemmer af Verdensholdet vil være at finde på holdet. ÅB

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...