B 52-spiller rost til skyerne efter dukkert

Det danske U 17-landshold i kvindefodbold må tage til takke med at skulle spille om EM-bronzemedaljerne efter et knebent 0-1-nederlag til Tyskland ved EM-slutrunden i Schweiz tirsdag, men efter kampen roste U 17-landstræner Bent Eriksen B 52 Aalborg-spilleren Line Jensen til skyerne for en fremragende indsats mod det særdeles stærke tyske hold.

Line Jensen, Pernille Ramlow og Stina Mikkelsen fra B 52 Aalborg må sammen med det øvrige U 17-landshold i kvindefodbold nøjes med at spille om EM-bronzemedaljerne efter tirsdagens nederlag til Tyskland. U 17-landstræner Bent Eriksen havde Line Jensen og Stina Mikkelsen med i startopstillingen, og han roste efter kampen især Line Jensen til skyerne for en meget flot indsats i forsvaret. Foto: Henrik Bo

Line Jensen, Pernille Ramlow og Stina Mikkelsen fra B 52 Aalborg må sammen med det øvrige U 17-landshold i kvindefodbold nøjes med at spille om EM-bronzemedaljerne efter tirsdagens nederlag til Tyskland. U 17-landstræner Bent Eriksen havde Line Jensen og Stina Mikkelsen med i startopstillingen, og han roste efter kampen især Line Jensen til skyerne for en meget flot indsats i forsvaret. Foto: Henrik Bo

- Line hører absolut til de allerbedste i Europa netop nu på hendes plads. Hendes store overblik og kloge og fremadrettede forsvarsspil er med til at løfte vores hold op på et højt niveau, siger U 17-landstræner Bent Eriksen. - Lige her efter kampen er hele holdet meget skuffet. Det er utroligt ærgerligt at tabe en så vigtig kamp om Europamesterskabet med mindst mulige margin, og de danske piger fortjener stor ros for den kæmpe indsats, der blev lagt for dagen mod et tysk hold, som var præcis så stærkt, som forventet. Den tætte kamp viser, at vores hold har rykket sig utroligt meget det sidste år. Der findes ikke mange hold i Europa, som pt. kan spille så tæt op med tyskerne og sætte dem under det pres, som vi alligevel formåede, siger Bent Eriksen på DBU's hjemmeside. Resultatet betyder, at det danske hold skal spille om bronzemedaljer mod taberen af kampen mellem Frankrig og England. Mod Tyskland faldt kampens enlige scoring lige efter pausen i det 44. minut, og scoringen var signeret en af det tyske holds absolut bedste spillere, Dznenifer Marozsan. Denne spiller skabte gennem hele kampen stor uro i det danske forsvar sammen med Tysklands øvrige dygtige offensive spillere. Danmark kom godt fra start i kampen. Den første halve time blev kampen udkæmpet på midtbanen. Danmark havde i denne periode mange boldbesiddelser og spillede rigtigt godt pasningsspil. Ingen af de to hold kom til store chancer i denne periode, dog viste tyskerne, at de i deres standardsituationer er meget farlige. Desværre underkendes det danske hold på en tvivlsom off side-kendelse, som kunne have bragt Danmark foran i kampen. De sidste 10 minutter øgedes det tyske pres mod det danske mål via høje indlæg og gennemspil på kanterne, men det blev ved 0-0 ved pausen. Efter pausen var det danske hold ikke helt oppe i gear fra start af halvlegen, hvilket Tyskland udnytter til at komme foran med 1-0. Denne dukkert kom det det danske hold aldrig rigtigt over, da tyskerne formåede at holde presset mod danskerne langt fremme på banen. I de sidste 10 minutter forsøgte Danmark sig forgæves med et stormløb mod det tyske mål blandt andet takket være to udskiftninger, men den forløsende udligning udeblev. Hos Danmark spillede Line Jensen hele kampen, mens klubkammeraten fra B 52 Aalborg, Stina Mikkelsen, fik de første 48 minutter på banen. Den tredje B 52-spiller i U 17-truppen, Pernille Ramlow, kom ikke på banen mod de stærke tyskere.