Fodbold

B52/AFC danner fælles hold

Aalborg Q - nyt damefodboldhold

De to lokale fodboldklubber AaB og B52/AFC indgår fra den næste sæson et historisk holdsamarbejde. De to klubber laver et holdsamarbejde for U18 piger, der har fået navnet Aalborg Q. Pigerne i Aalborg Q vil få et førstehold i mesterrækken, og med den opbakning, der har været til idéen, er der allerede nu også spillere til et andethold i A-rækken. Aalborg Q vil løbende oprette yderligere hold på U18-niveau, så alle spillere sikres et kvalificeret trænings- og kamptilbud. Aalborg Q er et ambitiøst samarbejdsprojekt for igen at få Aalborg placeret i den bedste række for U18 piger. Det seneste års tid har de allerbedste piger skullet tage til Hjørring eller Viborg for at prøve kræfter med U18 DM-rækken. B52 vil således også satse stort på klubbens øvrige hold. Hvis den enkelte spiller skal udvikles, skal hun udfordres på eget niveau. For de yngre årgange i B52/AFC vil Aalborg Q-tiltaget også betyde ændringer. Der vil blive skabt et bedre træningsmiljø i klubben, der i forvejen råder over mange faciliteter, og med en forventet øget tilgang af spillere, vil der også på U15-niveau blive flere hold. Klubben forventer fra sommerferien at have et hold i U15 mesterrækken samt et andethold på årgang 1998, ligesom pigerne i årgang 1999 kan spille på et 11-mands hold i U13 rækken. Fra U12 (årgang 2000) og yngre vi klubben have hold i samtlige årgange. En sådan oprustning kræver også nytænkning på trænersiden. Derfor indgår klubbens nuværende trænere i et videreuddannelsesforløb, ligesom klubben altid gerne hører fra interesserede trænere, der vil være med til at gøre en forskel - både i elite- og breddesammenhæng. For at den enkelte spiller skal have mest muligt ud af træningen, foretrækker klubben til sine højest rangerende hold trænere med DBU-træneruddannelse, men det pointeres dog, at træneruddannelse kan erhverves sideløbende med aktiv trænergerning i B52/AFC.