Badminton- klubben i fare for at stoppe

SKAGEN:Der er alvorlig fare for at en af Skagen Kommunes største og mest succesrige sportsklubber, Skagen Badminton Klub, må stoppe. Klubbens skæbne afgøres på en ekstraordinær generalforsamling i aften. Generalforsamlingen holdes i badmintonhallens kantine, og der er to punkter på dagsordenen. Det først er valg af formand, og det næste er valg af bestyrelse. Udfaldet af punkt to er, så vidt NORDJYSKE erfarer, meget afhængig af, hvordan det går under punkt 1. Den samlede bestyrelse, måske pånær ét medlem, har givet udtryk for, at den går af, hvis ikke der vælges en formand for klubben. Klubbens nuværende formand, Hanne Ringsborg, tiltrådte i forbindelse med klubbens generalforsamling i fjor. Hun stillede ikke direkte op til formandsvalget, men accepterede at overtage posten - fordi klubben skulle have en formand. På den ordinære generalforsamling i år meddelte hun imidlertid, at formandsarbejdet tager så meget tid, at hun ikke ønsker at fortsætte. Der var på den ordinære generalforsamling ikke andre, der stillede op til formandsvalget. Bestyrelsen består i dag, ud over Hanne Ringsborg, af Kurt Sørensen, Karl Verner Bertelsen, Ingolf Hedegaard og Viggo Hellsten.