Barcelona: Iniesta har beskadiget bækkenet

Andrés Iniesta har pådraget sig en skade på bækkenet, og han er sandsynligvis ude af kampen mod Valencia.

Otte minutter inde i anden halvleg af Champions League-kvartfinalen mod Paris Saint-Germain måtte FC Barcelonas kreatør Andrés Iniesta lade sig udskifte efter et sammenstød med parisernes Javier Pastore.

Undersøgelser torsdag i Barcelona har fastslået, at Iniesta har pådraget sig skader på bækkenet, og dermed er det meget tvivlsomt, om han bliver klar til weekendens kamp mod Valencia i Primera Division.

- Ifølge klubbens medicinske stab, bekræftede undersøgelser torsdag, at der var omfattende skade (på bækkenet, red.), skriver Barcelona på klubbens hjemmeside uden at oplyse, hvor længe Iniesta vil være ude.

Dog virker det usandsynligt, at han bliver klar til kampen mod Valencia lørdag.

Barcelona vandt kampen over PSG med 3-1 og har dermed et glimrende udgangspunkt inden returkampen tirsdag i næste uge hjemme på Camp Nou.

Om Iniesta bliver klar til den kamp, vil tiden vise.

/ritzau/

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.