Beboere griber kost og trillebør

To timers Ren Blokhus skal vise vejen for forretninger og andre

BLOKHUS:En tur rundt i Blokhus en tidlig morgenstund kan ofte være et sørgeligt syn. Øldåser, papir og glasskår skæmmer på byens gader. Nu vil Hune-Blokhus Borgerforening, der tæller omkring 300 medlemmer, gå i spidsen, for en ren by forud for sæsonen. 2. juni vil den sammen med andre ihærdige borgere bruge et par timer sidst på eftermiddagen til at befri Blokhus for affald. - Nu er rundkørslen færdig, og det ser ud til, at det varer lidt, inden vi kan komme i gang med det grønne hjørne i Blokhus. Og vi vil gerne være lidt mere synlig og skabe mere samhørighed med vores medlemmer, derfor har vi besluttet at lave dette arrangement, fortæller foreningens kasserer, Henrik Helbo. Tilsyneladende er det en problematik, der optager mange af områdets fastboende. Henrik Helbo fortæller nemlig, at foreningen, gennem længere tid, har fået adskillige tilkendegivelser fra medlemmer og andre om, at de også gerne ser Blokhus fremstå ren og pæn. - Vi havde det på dagsordenen, da vi havde generalforsamling og det er noget, mange har snakket med vores formand om. Foreningen ønsker med arrangementet at sende utvetydige signaler om, at byens fremtoning kommer os ved. Hvis det også får en positiv virkning på forretningsdrivende og øvrige i Blokhus, har vi opnået meget, siger Henrik Helbo og mener, at hvis der først er rent appellerer det også til, at det fortsat holdes rent. - Tag for eksempel de toiletterne på rastepladserne på motorvejen, der er lidt klamme. Der er det helt typiske, at der er større sandsynlighed for, at de bliver mere klamme, siger han. Fælles ansvar Han mener at, en ren by er et fælles ansvar og ikke blot et offentligt anliggende, ligesom foreningen heller ikke er ude på at køre en hetz mod forretningsdrivende, der ikke holder rent på deres matrikel. - I stedet for at pege fingre og nedgøre andres manglende indsats gør vi noget selv. Amtet og kommunen har et stort ansvar, men det er ikke deres alene, for hvis dem der bor her omkring er ligeglade, er det ligegyldigt, om de lige har været og udføre deres arbejde, siger Henrik Helbo, der forestiller sig et lignende arrangement i Hune. Foreningen opfordrer medborgerne om at møde op på det såkaldte Grønne Hjørne over for bageren med skovl, kost og trillebøren. Anstrengelserne belønnes med lidt til maven bagefter, men det kræver tilmelding på tlf. 98 24 91 60.