Beboerforening klager også

Forening vil sikre sig mod, at klage fra to beboere gøres ugyldig

SÆBY:De to beboere, der skrev klagen over byggeriet på DLG-grunden, står ikke længere alene. Således har Sæby Havns Beboerforening nu også klaget til Naturklagenævnet. - Vi vil gerne vise, at vi støtter de to beboere. Vores succeskriterium er, at der bliver opført et pænt byggeri, som falder ind i miljøet på havnen. Både på havnefronten og DLG-grunden. Men det, vi har set hidtil, passer efter vores mening ikke ind og er i strid med lokalplanen, siger foreningens formand Erik Schack. Når foreningen først klager nu, skyldes det ifølge Erik Schack, at foreningens medlemmer har haft rigeligt at gøre med at holde snor i udviklingen på havnefronten. Der har ikke været resurser til også at koncentrere sig om, hvad der sker på DLG-grunden. - Vi har selvfølgelig fulgt med, og vi mener, at tiden er moden til, at vi også kommer på banen nu som støtte til de to beboere, der har klaget, siger Erik Schack. Ugyldig Klagen fra beboerforeningen indeholder fuldstændig de samme kritikpunkter, som klagen fra de to borgere, så der kastes ikke nye "bomber" ind i debatten. NORDJYSKE er kommet i besiddelse af beboerforeningens klage, og heri begrunder foreningen den sene klage således: "Når vi i sidste øjeblik sender denne klage, skyldes det, at vi vil undgå, at Sæby Kommune kan afvise tidligere fremsendte klage som værende ugyldig. Naturklagenævnet traf en delafgørelse 3. marts i henhold til denne klage. Set fra beboerforeningens side, prøver Sæby Kommune nu at afvise den tidligere fremsendte klage, under henvisning til, at de to klagere ikke er naboer". - Vi holder af havnen og elsker at bo der. Derfor ønsker vi klagepunkterne realitetsbehandlet, siger Erik Schack.