Velgørenhed

Bedre forhold for billardspillere

Frivilligt arbejde og lokale tilskud bag forbedringer i Halvrimmen

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Tre garvede turneringsspillere klar til et parti billard.Fra venstre Kaj Pedersen, Svend Lauritsen og Gunnar Bundgaard.

HALVRIMMEN:Medlemmerne af Halvrimmen Billardklub er ikke så lidt stolte af deres nyrenoverede klublokaler, som de indvier og viser frem for alle interesserede ved et åbent hus arrangement søndag 1. oktober. Og med god grund. Efter en ihærdig frivillig indsats anført af formand Kurt Mølgaard råder klubben nu over et anlæg, som både i udseende og indretning matcher andre billardklubbers lokaleforhold og ikke mindst lever op til kravene for stævner og turneringer i Jysk Billard Union. Vækst i medlemstallet De gode lokaleforhold har betydet en god vækst i medlemstallet, påpeger Kurt Mølgaard. Billardklubben, der tæller op mod 50 medlemmer i alderen 25-80 år fra det meste af Brovst Kommune, har hjemsted i Halvrimmen Forsamlingshus. Klublokalerne er en ombygning af to indendørs skydebaner på forsamlingshusets nordside ud mod det nedlagte jernbaneterræn. Klubben havde sin spæde start i 1992-93 og har nu gennemført 14 ordinære sæsoner. Oprindelig havde spillerne til huse i et af ØAH-Hallens depotrum, men fik så chancen for at rykke ud af de forholdsvis trange kår, da hallen overtog byens forsamlingshus med tilhørende skydebaner. Det er den sidste af de to skydebaner, der nu er inddraget, så det giver plads til fire billardborde, som stævnereglerne foreskriver. Lokalerne er lyse og venlige og forsynet med nyt rustikloft, hvide vægge og en god, fast gulvbelægning. Desuden er der blevet indrettet en hyggelig kaffe- og frokoststue, monteret med et flot og funktionelt køkken. Kontant støtte Den økonomiske side er klaret ved indsamling blandt klubbens medlemmer - foreløbig 8000 kr. - samt kontant støtte fra Tuborg Fonden og Forum for Udvikling i Brovst Kommune. Egnsbank Han Herreds Fond har bakket projektet op med 20.000 kr. - I ebh bank påskønner vi meget den store frivillige indsats, som medlemmerne af Halvrimmen Billardklub gør for at skabe et dejligt samlingssted, som samtidig er med til at udvikle lokalsamfundet, understreger afdelingsleder Bente Guldager, Halvrimmen. I øvrigt har banken sammen med Brovst Tæpper & Gardiner forsynet klubbens syv turneringshold med nye, lyseblå skjorter. Kurt Mølgaard tilføjer, at der fortsat søges midler til de ting, der stadig er på ønskesedlen, samt fremtidig vedligeholdelse. Hyggesnak og disciplin Det sociale samvær er i højsædet, selv om ingen skal være i tvivl om, at hver af de garvede spillere så afgjort går til billardbordet for at vinde. Det gælder fra den yngste til den ældste, hvoraf 80-årige Gunnar Bundgaard fra Brovst er alderspræsident. En spilledag begynder med kaffe og rundstykker, og senere serveres frokost fra ØAH Hallen. Ind mellem kan spillerne snuppe sig en ekstra kop kaffe formedelst tre kroner. Ofte er der lys i lokalerne til langt hen på aftenen. Mens der hyggesnakkes i frokoststuen, hvor der også gerne må ryges, er der frit udsyn over banerne gennem vinduer og glasdøre. Her er der til gengæld røgfrit, samtidig med at der hersker stilhed, kampdisciplin og dyb koncentration. Halvrimmen Billardklub stiller med to turneringshold i serie 1, et hold i serie 2 samt fire oldboys hold. I foråret vandt et af oldboys-holdene det jyske mesterskab i Hedensted og spillede sig til en bronzeplads ved danmarksmesterskabet i Nyborg. Alle øvrige hold blev i sidste sæson nummer to i deres respektive rækker.