Film

Bedst ingen moral at have?

Radikale Elsebeth Gerner Nielsen rammer plet om sig selv (27.1.) ved at sige: Moral er godt, dobbeltmoral er bedre . så må det være bedst ingen moral at have.

Fri presse betyder ikke, at man kan opføre sig uden moral. Folketingets flertal har sendt vores soldater til Afghanistan. Nogle af dem har ofret deres ”i dag” for vores ”i morgen”. De har ofret deres liv. Der er ingen, der forbyder DR 1 at vise en dokumentarfilm, men den skal have ”faktuelle” korrekte oplysninger til os, ellers er det umoralsk. Endnu mere umoralsk er Elisabeth Gerners antydning af, at statsministeren vil afskære bevillinger eller personligt udpege medlemmer til DR’s bestyrelse, det er for barnligt. Ligeså Maj-Britt Iversens påstand om afskaffelse af demokrati og ytringsfrihed. Jeg ville have krævet, at DR 1, som jeg betaler for, holder sig til facts og ikke manipulerer, som det nu passer til medarbejdernes holdninger. Det er en demokratisk pligt for enhver borger at stille krav, ikke blot for statsministeren. Et medie som DR 1 skal ikke bearbejde vores holdninger, men give os faktuelle oplysninger, så vi selv kan danne vores holdninger. Yderligere er det grotesk at tage Jyllands-Postens Muhammed tegninger med i denne sammenhæng, de handlede om holdninger, hvorimod DR-sagen er om fordrejning af facts. Lad os holde op med den meningsløse ævlen og kævlen om petitesser. Det er store værdier, der er på spil. Selv den radikale udenrigsordfører, Niels Helveg Petersen, fastslog en gang, at ”missionen i Afghanistan er meget farlig”.