Bendtner ser chancer i såret Barca-forsvar

Barcelonas forsvar mangler Pique og Puyol, og deri ser danske Nicklas Bendtner chancerne for, at Arsenal kan slå de forsvarende mestre ud af Champions League

Nicklas Bendtner har ikke fået mange chancer hos Arsenal i denne sæson. Men klubbens manager vil gerne beholde ham. Foto: Scanpix

Nicklas Bendtner har ikke fået mange chancer hos Arsenal i denne sæson. Men klubbens manager vil gerne beholde ham. Foto: Scanpix

Nicklas Bendtner er en optimistisk fodboldspiller. Aldrig har man hørt den danske landsholdsangriber gå ind til en kamp eller en turnering med anden indstilling, end at han tror på, at han kan vinde den. Og at han i øvrigt selv kan gøre en forskel. Meldingen er den samme forud for Arsenals Champions League-kvartfinale på udebane mod Barcelona tirsdag aften. Her er Bendtner og holdkammeraterne tvunget til at score, efter at den første kamp endte 2-2 i London. Og Bendtner ser muligheder, og de gemmer sig i det faktum, at Barcelona må undvære sit sædvanlige midterforsvar i skikkelse af Gerard Pique og anfører Carles Puyol. Her skal danskeren selv ind og gøre ondt på de forsvarende Champions League-mestre. - Det er et problem for et hvilket som helst hold at være uden sine to centrale forsvarsspillere, de to spillere, som spiller uge efter uge, og som man bygger sit hold op omkring. Det er ikke godt for dem - det er godt for os, siger Bendtner til Arsenals hjemmeside. I det første opgør blev Arsenal spillet helt tynde i den første halve time. Arsenal-manager Arsène Wenger beskrev det sidenhen som at befinde sig i en storm, men Bendtner tror, at han og holdkammeraterne har lært af den oplevelse. - Vi så dem spille, og det er jo helt åbenlyst, at det er et fantastisk hold i pasningsspillet. Vi skal lidt tættere på dem, og vi må ikke give dem så meget tid til at spille med bolden. - Vi tror på, at vi kan løse den opgave. Vi ønsker at vinde dette trofæ, og hvis man vil vinde Champions League, så må man også slå de bedste hold, lyder det fra Bendtner. Kampen kan meget vel blive afgjort af, hvem der bedst løser problemerne med skader og karantæner.