Turisme

Beskedne ønsker i Øster Hurup

Helårsturisme er fint, men bare et par uger ville hjælpe på omsætningen i turistbyen

Musikfestivalen Summer Angel var et af årets nye indslag i feriebyen og bragte succesfulde minder på generalforsamlingen i Øster Hurup Turist & Handel, ikke mindst for formanden Henrik Foget Jensen, der selv var blandt arrangørerne. Foto: Martin Damgård

Musikfestivalen Summer Angel var et af årets nye indslag i feriebyen og bragte succesfulde minder på generalforsamlingen i Øster Hurup Turist & Handel, ikke mindst for formanden Henrik Foget Jensen, der selv var blandt arrangørerne. Foto: Martin Damgård

Mens Mariagerfjord Kommune og Turistråd drømmer om helårsturisme, så slår man et væsentligt mindre brød op i turismens lokale hot spot, Øster Hurup. I hvert fald hos formanden for Øster Hurup Turist & Handel, Henrik Foget Jensen, der på foreningens generalforsamling ytrede ønske om, at man i første omgang fokuserer på en mindre udvidelse af højsæsonen, der udspiller sig over nogle få hektiske uger midt på sommeren. - Medierne taler altid om helårsturisme. Det må vi hellere vente med. Lige nu synes jeg, at det handler om at få udvidet vores sommersæson, i det mindste så meget, at skolernes sommerferie bliver attraktive for både vores gæster og vores eget erhvervsliv, bemærkede han. De jordnære ambitioner skal forfølges via markedsføring, og i forlængelse af formandsberetningen tog generalforsamlingen sig en diskussion om, hvordan dét skal gøres. Formandsberetningen var i øvrigt præget af vejret, der altid er en snak værd, og ikke mindst i Øster Hurup, hvor turisterhvervet og de handlende er særligt afhængige af solen. Den stråler i det mindste mildt over foreningens økonomi. Kasserer Helle Mølgaard gjorde status over regnskabet, der endte med et plus på cirka 65.000 kroner. Rudolph Von Platen, Kurt Pedersen og Henrik Foget Jensen blev genvalgt, og dermed består bestyrelsen fortsat af de tre nævnte, samt Heidi Foget Jensen, Helle Møldrup, næstformand Henrik Ryet, Rudolph Von Platen, Kurt Pedersen, Kirsten Bjerring.